Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

KARTOTEKA. KARTOTEKA ROZRZUCONA

książka

Wydawnictwo Literackie
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Kartoteka (1960), która należy dziś do ścisłego kanonu europejskiego dramatu współczesnego, pozostaje nadal utworem żywym, zaskakującym, pulsującym znaczeniami, otwartym na nowe odczytania. Autorską próbą takiego nowego odczytania jest Kartoteka rozrzucona (1993), reinterpretacja pierwotnego tekstu dokonana przez samego Różewicza na początku lat dziewięćdziesiątych.
Edycja "Kartoteki" i "Kartoteki rozrzuconej", połączonych w dopełniającą się wreszcie całość, opatrzona została materiałem dokumentacyjnym (zdjęcia, noty, sprawozdania z prób) oraz aktualnym kalendarium, poprzedzonym interesującym odczytaniem dzieła przez krytyka młodego pokolenia.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 13.04.2011

RECENZJE - książki - KARTOTEKA. KARTOTEKA ROZRZUCONA

4.4/5 ( 5 ocen )
  • 5
    2
  • 4
    3
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Daria

ilość recenzji:1

brak oceny 10-03-2017 05:51

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Teatr absurdu w wykonaniu Tadeusza Różewicza jest fenomenalny. Zanim zagłębiłam się w jego twórczość, myślałam, że pisał on tylko nostalgiczne wiersze o kryzysie wiary i negowanie wartości. Na szczęście się pomyliłam. Tadeusz Różewicz w Kartoteke przedstawia postawę leżącą, ukazuje bierność człowieka o wielu imionamch. Bohater jest Każdym, to antybohater. Tadeusz Różewicz świetnie przedstawił jego mieszkanie, przez które przechodzi ulica i spotyka ludzi, z którymi Bohater nie potrafi nawiązać stałego kontaktu. Myślę, że ten dramat może dotyczyć obecnej sytuacji wśród nas. Nie potrafimy tworzyć więzi z człowiekiem, ponieważ dobro innego człowieka jest dla nas mniej ważne niż nasze własne. Ciągle stawiamy siebie na pierwszym miejscu. Jesteśmy osobami leżącymi, nie robimy nic, aby zmienić coś w naszym życiu i w świecie. Poddajemy się temu, co nas otacza, z czasem staje się to uciążliwe i ogranicza nasze możliwości. Jestem zdania, że każdy z nas powinien przeczytać Kartotekę, ponieważ nakłania czytelnika do refleksji. Wprowadza pewne zmiany w myśleniu. Groteska oraz absurd obecny w tym dramacie, wywołują uśmiech, gdyż to co Tadeusz Różewicz zawarł w swoim dramacie jest nieprawdopodobne. Mężczyzna jest psem albo Młody Mężczyzna wpadajcie po pieniądze na podróż dla teściowej, który pomylił mieszkania. Każdy z nas może utożsamia się z bohaterami Kartoteki. Zagłębiając się w ten dramat można naprawdę odkryć liczne przesłania utworu, a nawet odnaleźć konteksty biograficzne z życia Różewicza. Kartoteke polecam każdemu, jest bardzo ciekawa, a zarazem zaskakująca. Dla miłośników prowokacji językowej w tekstach literackich jest idealna. Po tej lekturze zmieniłam zdanie o Tadeuszu Różewicza. Zbyt pochopnie oceniłam jego twórczość, co było błędem.