Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Jasnowidz w salonie (twarda)

czyli spirytyzm i paranormalność w Polsce międzywojennej

książka

Wydawnictwo Iskry
Oprawa twarda w obwolucie
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Dziś o spirytyzmie mówi się z rzadka, przywołując go jako przykład naiwności minionych generacji i kuriozum na zawsze zażegnane. To, co wówczas, w XIX wieku było nową prawdą, uznaje się za niepozbawiony śmieszności przesąd. Tymczasem o epoce namiętnej duchowości, w której zjawy były niemal tak ważne jak wynalazki, warto opowiedzieć z należnym jej szacunkiem. Zwłaszcza że kluczowymi dla jej rozwoju postaciami byli ci, którym bynajmniej nie zbywało ani na powadze, ani na elitarności - pisarze, artyści, politycy, wojskowi? Ci, którzy aktywnie kształtowali wówczas polską kulturę, tradycję i wartości oraz nadawali ton czasom, o jakich zwykło się wspominać tak z podziwem, jak rozrzewnieniem.
  Dwudziestolecie międzywojenne ma też swoje tajemnicze, metafizyczne nurty, których najsławniejszym przedstawicielem był Stefan Ossowiecki. Przywoływanie duchów, przepowiadanie przyszłości, wróżby przyciągały zarówno polityków, artystów i uczonych, jak i ludzi prostych. Jasnowidz w salonie pozwala przemówić epoce językiem namiętnej, bogatej duchowości. Prześwietlając salony niegdysiejszych elit intelektualnych, przywraca należny szacunek dawnym spirytystom i fascynatom zjawisk nadprzyrodzonych.


Paulina Sołowianiuk, (ur.1985 r.) - wychowała się na Podlasiu, studia ukończyła w Warszawie. Mieszka, pracuje i pisze w Norwegii. Jest autorką książki "Ta piękna mitomanka. O Izabeli Czajce-Stachowicz" (Iskry, 2011).
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Iskry
Oprawa: twarda w obwolucie
Okładka: twarda
Wprowadzono: 04.04.2014

RECENZJE - książki - Jasnowidz w salonie, czyli spirytyzm i paranormalność w Polsce międzywojennej

4/5 ( 2 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Joanna Korneta

ilość recenzji:315

brak oceny 10-04-2014 12:53

Jeremi Przybora pisał o "cudnych, ułudnych i prześlicznych seansach spirytystycznych" po wojnie, kiedy nikt już nie pamiętał o rozrywce angażującej rzekomo paranormalne siły. Tymczasem zabawa w wywoływanie duchów stała się w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym jednym z ważniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. W towarzystwie modne było posiadanie medium, a także umiejętności sprowadzania co ciekawszych przybyszów z zaświatów. Spotkania przy wirujących stolikach okazywały się szansą na wywoływanie silnych emocji, ale też - sposobem na oddalenie strachu przed umieraniem. Temat seansów spirytystycznych oraz przepowiadania przyszłości zainspirował Paulinę Sołowianiuk do stworzenia książki o tych obyczajach międzywojnia. W serii wydawnictwa Iskry po "Warszawskich kawiarniach literackich" to kolejny tom omawiający towarzyskie rozrywki tego okresu - i nie mniej ciekawy. Sołowianiuk jednak bardziej interesuje się psychologią uczestników spotkań oraz konsekwencjami wywoływania duchów (i oddźwiękiem prasowym!) niż dekonspiracją metod imitowania kontaktów z zaświatami. Jeśli ktoś jest ciekawy, jak działały "duchy", sięgnąć powinien - jako uzupełnienie lektury - do książki Richarda Wisemana "Paranormalność". Za to Sołowianiuk dba o przybliżenie czytelnikom kultury społecznej i obyczajowości międzywojnia - to wychodzi jej znakomicie. Książka napisana jest językiem pośrednim między esejem naukowym i tomem popularnonaukowym, styl zachęca do śledzenia opowieści. Autorka wykazuje się dużą erudycją i doskonałą znajomością źródeł (w tym - artykułów prasowych). Rzuca interesujące spojrzenie na spirytyzm, który w Polsce przed drugą wojną światową urósł do rangi rozrywki towarzyskiej i dostarczał wielu emocji. Cała książka stanowi arcyciekawy przegląd doświadczeń i zabaw - mimo że autorka nie zajmuje wobec tematu wywoływania duchów żadnego stanowiska.