SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Jak oglądać piłkę nożną

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo SQN Sine Qua Non
Data wydania 2017
Oprawa miękka
Ilość stron 336
  • Wysyłamy w 24h

Opis produktu:

Czytanie gry na najwyższym poziomie
Czy jeden napastnik może być lepszy od trzech? Dlaczego najlepsi obrońcy nigdy nie wykonują wślizgów? Gdzie leży klucz do skuteczności Messiego i Ronaldo oraz dlaczego Lewandowski strzelił pięć goli w dziewięć minut Wolfsburgowi? Zapraszamy w wyjątkową podróż po świecie futbolu z Ruudem Gullitem, który wyjaśnia, jak oglądać piłkę nożną.
Grał w legendarnym Milanie, był kapitanem fantastycznej reprezentacji Holandii z końca lat 80., został uznany najlepszym piłkarzem świata. Teraz z perspektywy zawodnika, trenera i eksperta pokazuje, jak należy patrzeć na każdy mecz, by widzieć więcej.
Ta książka zaskakuje, uczy, pozwala poszerzyć horyzonty. To idealna pozycja dla każdego - niezależnie, czy uważasz się za eksperta, czy dopiero zaczynasz przygodę z piłką nożną. Nikt wcześniej nie pisał o futbolu w ten sposób!


Ruud Gullit przystępnie tłumaczy, co właściwie dzieje się na boisku - odkrywa tajniki strategii, ustawienia, taktyki, stylów gry... Jak na ucznia Johana Cruyffa przystało, robi to w stylu holenderskich mistrzów!
- Michał Pol, redaktor naczelny `Przeglądu Sportowego`

Ruud Gullit był piłkarzem nie tylko genialnym, ale i wszechstronnym. Świetnie czuje grę i w prosty sposób tłumaczy jej tajniki. Pomaga zrozumieć futbol, błyskotiwie analizując style współczesnych, i nie tylko, bohaterów stadionów.
- Adam Godlewski, redaktor naczelny `Piłki Nożnej`

Jak go pamiętam? To jeden z wielkich zawodników czasu totalnego futbolu Rinusa Michelsa. Teraz, w dobie największego rozkwitu piłki nożnej, dzieli się wiedzą. Był wszechstronny, występował na kilku pozycjach, widział grę z wielu miejsc boiska, więc naprawdę wie, o czym pisze...
- Andrzej Strejlau

Spojrzeć na futbol oczami Ruuda Gullita - bezcenne! Jedna z największych gwiazd holenderskiej piłki odkrywa detale, o których nie miałeś pojęcia, oglądając mecz. Jeżeli ostatni gwizdek arbitra to dla Ciebie sygnał do rozpoczęcia analizy, ta książka skrojona jest właśnie dla Ciebie.
- Marcin Feddek, Polsat Sport

Ruud Gullit miał okazję grać w najciekawszych taktycznie drużynach przełomu lat 80. i 90. Występował na każdej pozycji na boisku, próbował swych sił również na ławce trenerskiej. Zebrane przez niego w trakcie kariery przemyślenia przydadzą się każdemu, komu marzy się bardziej fachowe `czytanie` wydarzeń boiskowych, a nie ma pojęcia, od czego zacząć.
- Andrzej Gomołysek, Taktycznie.net
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: sport i rekreacja,  piłka nożna
Wydawnictwo: SQN Sine Qua Non
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2017
Wymiary: 140x205
Ilość stron: 336
ISBN: 978-83-7924-812-4
Wprowadzono: 23.05.2017

RECENZJE - książki - Jak oglądać piłkę nożną - Ruud Gullit

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 5 ocen )
  • 5
    3
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Mateusz

ilość recenzji:60

brak oceny 14-08-2017 16:35

Ruud Gullit, były znakomity piłkarz występujących w największych europejskich klubach, a obecnie ceniony piłkarski ekspert, postanowił napisać książkę, przypominającą podręcznik, w której zawarł podstawowe reguły obowiązujące w piłce nożnej, dzięki którym mamy nauczyć się oglądać tę dyscyplinę w bardziej analityczny sposób. Holender w znacznej mierze posłużył się przykładami ze swojej kariery, a także wyjaśnił nam większość zjawisk zachodzących w futbolu, a które nie do końca są jasne dla przeciętnych kibiców.

"Jak oglądać piłkę nożną?" Gullit rozpoczął od krótkiego opisania swojej kariery. Holender wyjaśnił, jakie role pełnił w swoich byłych klubach, czyli m.in. w Milanie i Chelsea. Swoje przemyślenia oparł na doświadczeniach boiskowych, więc jego relacja w pierwszej kolejności powinna trafić do osób zawodowo zajmujących się futbolem. Dla przeciętnego kibica nie wszystkie uwagi mogą okazać się jasne, gdyż oglądając mecz przed telewizorem nie widzi się tego, co piłkarz będący w centrum boiskowych wydarzeń.

Ruud Gullit w bardzo przystępny sposób tłumaczy nam podstawowe reguły obowiązujące w futbolu, związane choćby z taktyką, schematami gry, stałymi fragmentami czy pozycjami, a które nie do końca są znane ?niedzielnym? kibicom piłkarskim. Co oczywiste, Holender bardzo często posługuje się przykładami z włoskiej i angielskiej piłki, gdyż w swojej karierze właśnie z nimi obcował najwięcej, ale ma także świadomość, że każda liga rządzi się swoimi prawami. Autor celnie zauważa, że niektóre rozwiązania praktykowane w jednej piłkarskiej kulturze z powodu dużej efektywności, nie muszą i bardzo często nie sprawdzają się, w odmiennych warunkach. Zjawisko to można w prosty sposób odnieść do trenerów, którzy z jednym klubem osiągają wielkie sukcesy, a po przejściu do innej ligi ich wyniki są znacznie gorsze, mimo dalszego stosowania tych samych rozwiązań.

Dużą zaletą książki Ruud Gullita jest to, że autor omawia poszczególne zagadnienia w bardzo prosty, zrozumiały nawet dla osoby kompletnie nie znającej się na futbolu, sposób, a jego rozważania są krótkie i treściwe. Nie ma w nich kilkustronicowych dogłębnych analiz, a wszystko jest napisane tak, by czytelnik poznał jak najwięcej informacji i oczywiście przyswoił je. Holender chętnie czerpie za swoich boiskowych doświadczeń i stara się na przykładach wytłumaczyć poszczególne zjawiska, co często okazuje się pomocne.

W "Jak oglądać piłkę nożną?" Ruud Gullit opowiada nie tylko o tym, co dzieje się na boisku, ale także poza nim. Holender porusza szereg zagadnień psychologicznych, m.in. związanych z rolą rezerwowego w drużynie, czy wpływem życia osobistego na formę piłkarzy. Autor wyjaśnia nam, że każdy zespół rządzi się swoimi prawami i za każdym razem trzeba przeprowadzić odrębną analizę, by zrozumieć zawodnika i co za tym idzie, jak najlepiej wykorzystać jego potencjał.

Były reprezentant Holandii stara się przekazać, że bycie piłkarze nie ogranicza się jedynie do kilku godzin treningu dziennie oraz do rozgrywania meczów. Zawód piłkarza wymaga nieustannych poświęceń i zwracania uwagi na takie aspekty jak odżywianie czy sen, które wbrew pozorom mają duży wpływ na dyspozycję piłkarza. Gullit wspomina tutaj, jak prowadząc Chelsea piłkarze reagowali na wprowadzane przez niego pomysły. Holender zaznaczył, że część piłkarzy kompletnie nie chciała przystać na jego pomysły, toteż wszyscy mieli wolną rękę, bowiem zmuszanie piłkarza do zachowywania reżimu w jakiejkolwiek dziedzinie na dłuższą metę może odnieść skutek odwrotny od zamierzonego.

Ruud Gullit porusza również zagadnienie gry w reprezentacjach narodowych. Holender sporo miejsca poświęca problemom reprezentacji Oranje, wyjaśnia na czym polegają obecnie jej największe bolączki. Poza tym autor porusza zagadnienie angielskiej reprezentacji, na której ciążą olbrzymie oczekiwania przed każdą wielką imprezą, a następnie wszyscy Brytyjczycy muszą pogodzić się z wielkim rozczarowaniem. Zdaniem byłego pomocnika Chelsea, niebawem ten trend może się odwrócić, a sami Wyspiarze najwięcej tracę z powodu swojego twardego stylu, który w innych europejskich ligach byłby nie do przyjęcia. Toteż, podczas meczów międzypaństwowych Anglicy są karani za przewinienia, które w ich lidze są na porządku dziennym.

Ostatni rozdział książki został poświęcony nowym rozwiązaniom w futbolu, począwszy od zwyczajów pozaboiskowych po nowe technologie techniczne. Autor wyjaśnia, że futbol musi iść z duchem czasu i niektóre zmiany są po prostu konieczne, żeby sprostać wymaganiom teraźniejszość. Laureat Złotej Piłki odnośni się również do zjawiska ogromnej komercjalizacji futbolu, uznając ją za ducha obecnych czasów. Proces ten zaczął się już wiele lat temu, jednak z roku na rok coraz bardziej przekonujemy się, że to pieniądze rządzą piłką. Wszystkie te przemyślenia, w połączeniu z prostym wyjaśnieniem skomplikowanych kwestii, sprawiają, że książkę czyta się bardzo dobrze i nawet osoby interesujące się futbolem od święta powinny przeczytać ją z wielkim zainteresowaniem. "Jak oglądać piłkę nożną" Ruuda Gullita to lektura zdecydowanie godna polecenia wszystkim, mniej lub bardziej zagorzałym, kibicom piłki nożnej.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

ABSIT

ilość recenzji:31

brak oceny 10-08-2017 08:06

Jak się okazuje, nie jest to typowy poradnik "jak oglądać piłkę nożną", tytuł jest trochę mylny, wiele osób może myśleć "po co mam czytać jak oglądać piłkę nożną skoro oglądam ją od lat?" no właśnie, po to, żeby uzupełnić swoją wiedzę ;) z tej książki dużo się dowiedziałam i o samym autorze Ruudzie Giltcie jak i piłce nożnej co uzupełniło moją dotychczasową wiedzę na temat tej dyscypliny. Początek książki to "mini" biografia Gilta, możemy lepiej poznać autora i jego życie, potem zaczyna się jak dla mnie najciekawsza część czyli wytłumaczenie i opisanie taktyk i systemów gry. Według mnie nawet osoby uważające się za specjalistów z tej dziedzinie mogą spokojnie sięgnąć po tą lekturę i być z niej usatysfakcjonowani :)

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Krystian

ilość recenzji:102

brak oceny 5-08-2017 10:11

Ruud Gullit, zdecydowanie lepszy piłkarz niż trener, który swoimi występami przede wszystkim w AC Milan zachwycał całą Europę. W swojej książce ten niezwykle doświadczony znawca futbolu, próbuje przekazać nabytą przez siebie wiedzę czytelnikom. Jego niezwykle wnikliwe i w przystępny sposób przedstawiane analizy pozwoliły zyskać mu status świetnego eksperta telewizyjnego.
Teraz każdy za pomocą napisanej przez niego książki może po oglądnięciu meczu lub w jego trakcie dostrzec to o czym nie zdawał sobie do tej pory sprawy.
Stałe fragmenty, systemy, schematy, sięgnijcie po tą książkę i przeanalizujcie mecz razem z Ruudem.
Gorąco zachęcam do kupna!

Czy recenzja była pomocna?

RealAnia

ilość recenzji:1

brak oceny 5-06-2017 22:50

Ile widziałeś meczów piłkarskich w swoim życiu? Było ich kilka, a może należy liczyć w setkach, bądź nawet w tysiącach? Niezależnie od wskazanej liczby można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że ze względu na towarzyszące meczowi emocje nie zastanawiałeś się nad wieloma szczegółami. Kilka istotnych elementów gry z pewnością Ci umknęło. Dlatego też z pomocą przychodzi legenda światowego futbolu Ruud Gullit. Holender w książce ?Jak oglądać piłkę nożną? odkrywa tajniki futbolu, dzięki którym następnym razem oglądając mecz będziesz widzieć zdecydowanie więcej.

?Prawie każdy posiada jakąś wiedzę o piłce nożnej, przynajmniej niewielką, ale nikt nie patrzy na nią w ten sam sposób.?

Początek książki to krótka biografia Ruuda Gullita. Holender na kilkudziesięciu stronach przedstawia swoje boiskowe dokonania, zarówno w roli piłkarza jak i menedżera. Później przechodzi do głównego tematu książki, czyli analizy futbolu i próby odpowiedzi na tytułowe pytanie ? jak oglądać piłkę nożną? Gullit opisuje strategie, schematy i style gry, analizuje ustawienia i taktyki zespołów. Przygląda się poszczególnym pozycjom na boisku, a także różnicom pomiędzy futbolem w różnych krajach świata.

Holender nie tylko wszystko dokładnie opisuje, ale często także prezentuje poszczególne sytuacje na schematach. Dzięki temu przedstawione tematy są przejrzyste i zrozumiałe. Co więcej swoje przemyślenia popiera przykładami z boiska, zarówno tymi z własnej kariery, jak również tymi bardziej współczesnymi. Warto także zaznaczyć, iż każdy nowy wątek w danym rozdziale jest oznaczony krótkim tytułem, więc z łatwością można wielokrotnie powrócić do interesujących nas fragmentów. Książkę przyjemnie i sprawnie się czyta.

?To, jak ktoś zachowuje się w tunelu prowadzącym na boisko, nie mówi nic o tym, jak wypadnie na murawie.?

Ruud Gullit w książce ?Jak oglądać piłkę nożną? tłumaczy, na co należy zwrócić uwagę, aby ocenić czy piłkarz jest w dobrej formie, wyjaśnia jak powinno się patrzeć na grę obrońców, a także zdradza, po czym poznać słabego defensora. Holender przygląda się dokładnie rozgrywaniu stałych fragmentów gry. Analizuje między innymi ustawienie muru przy rzutach wolnych oraz ujawnia, jaka odległość jest idealna do najlepszego wykonania wolnego.

Gullit przedstawia plany gry drużyn w poszczególnych boiskowych ustawieniach. Wskazuje powody, który zdecydowały o tym, że Rooney nie stał się jednym z najwybitniejszych piłkarzy świata. Wspomina najlepszych zawodników na poszczególnych pozycjach, wymieniając jednocześnie idealne cechy niezbędne do gry na najwyższym poziomie w danej formacji. Wylicza błędy w szkoleniu juniorów w różnych krajach, a nawet podejmuje temat psychologii w sporcie.

?Nic nie jest święte, żaden system ? to gracze decydują o ostatecznym wyniku.?

Czytając tę książkę dowiesz się, jakich typów piłkarzy potrzeba by stworzyć ?w pomocy mieszankę idealną?, jak zmieniły się na przestrzeni lat role zawodników na boisku oraz czy ryzyko należy wliczyć w grę defensywy. Czy strata piłki przez Gerarda, który poślizgnął się w środku pola w meczu z Chelsea faktycznie kosztowała Liverpool mistrzowski tytuł w 2014 roku? Co tak naprawdę kryje się za zwrotem ?drużyna zdominowała spotkanie?? Dlaczego Maradona grał lepiej w Napoli niż w Barcelonie? Co można wyczytać z pierwszego kopnięcia piłki w meczu?

?Jak oglądać piłkę nożną? to ciekawa książka nie tylko dla kibiców, ale także podręcznik dla początkujących trenerów, a także doskonała lektura dla komentatorów piłkarskich. Każdy znajdzie w nie coś dla siebie. Jeden odkryje całkiem nowe rzeczy, drugi poszerzy swoją wiedzę, trzeci uporządkuje swoje przekonania. Krótko mówiąc sięgając po tę lekturę na pewno nie będziesz się nudzić.

...

Czy recenzja była pomocna?