SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Ale historia...Jadwiga kontra Jagiełło

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

Opis produktu:

Wszyscy w tej rodzinie (poza mną) jedzą sałatę, liczą kalorie i mają sprawy pod kontrolą. No cóż, może jestem podrzutkiem. Na nic próby przekonywania bliskich, że cukierki dodają energii i pewności siebie. Musiałbym chyba zostać bohaterem, by uwierzyli, że z nadwagą też można się do czegoś nadawać. Ale to raczej niewykonalne. Dobrze przynajmniej, że mam fajnych kumpli...

Grupa nastolatków przenosi się do czasów, kiedy Polską rządziło jednocześnie dwóch królów. Mają sprawdzić, kto - królowa Jadwiga czy Władysław Jagiełło - zrobił więcej dla Polski. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej... Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.

Bogato ilustrowana seria `Ale historia...` z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z trzeciej części dowiecie się między innymi, dlaczego słodycze były kiedyś strasznie drogie, jak zbudować most w kilka godzin, co można kupić za królewskie korale i dlaczego Jagiełło jadał zawsze z tego samego drewnianego talerza.

Grażyna Bąkiewicz - historyk, nauczycielka, pisarka. Łodzianka. Ukończyła wydział filozoficzno-historyczny na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka kilkunastu książek. Za debiutancką powieść `O melba` otrzymała I nagrodę IBBY - Książka Roku 2002. Dwie kolejne: `Stan podgorączkowy` (2003) i `Będę u Klary` (2004), także skierowane do młodego odbiorcy, równie dobrze przyjęte zostały przez dorosłych czytelników. `Korniszonek` (2004), powieść dla dzieci, został uhonorowany przez Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych i Bibliotekę Ossolińskich jako Książka Jesieni 2004 r. `Muchy w butelce`, powieść przeznaczona dla nastolatków, nominowana została do nagrody literackiej `Srebrny kałamarz 2008` Grażyna Bąkiewicz pisze z ogromną przyjemnością zarówno dla dorosłych, jak i młodych czytelników. Prowadzi też warsztaty pisania bajek.

Artur Nowicki - jako chłopiec marzył, żeby zostać pilotem, dlatego najczęściej rysował samoloty. Później chciał być czołgistą i zaczął rysować same bitwy pod Studziankami. Myślał też o karierze krawca, ale nic z tego nie wyszło. Tata łamał sobie głowę, co z niego wyrośnie, a mama często mówiła, że chyba ksiądz, lecz nieznane są źródła tego pomysłu. Ostatecznie ukończył szkołę średnią jako mechanizator rolnictwa. Nie zdążył jednak popracować w zawodzie, bo zrozumiał, że to, co lubi najbardziej, to malowanie. Dlatego zdecydował się na studia na Wydziale Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie (obecnie Akademia Jana Długosza). W 1993 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jerzego Filipa Sztuki. Od ponad dwudziestu lat tworzy ilustracje do czasopism i książek dla dzieci. Organizuje i prowadzi spotkania oraz warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży. Mieszka z rodziną na wsi. Spędza dużo czasu w pracowni, gdzie wymyśla i rysuje bohaterów kolejnych książek.

Więcej książek z serii Ale historia
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2017
Wymiary: 140x192
Ilość stron: 224
ISBN: 978-83-10-13053-2
Wprowadzono: 16.02.2017

RECENZJE - książki - Ale historia...Jadwiga kontra Jagiełło - Grażyna Bąkiewicz, Artur Nowicki

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 26 ocen )
  • 5
    22
  • 4
    3
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

library1gim

ilość recenzji:80

brak oceny 17-02-2017 11:52

Tak nietypowa książka historyczna dla dzieci i młodszych nastolatków trafiła w moje ręce po raz pierwszy i od razu skojarzyła mi się z pewnym duetem raperskim, modnym jakiś czas temu, występującym pod nazwą T-raperzy znad Wisły. Ci dwaj muzycy postanowili w przystępny sposób, przy pomocy rymów i rapowania, przybliżyć młodzieży różne fakty historyczne. Na podobny pomysł wpadła autorka serii książek "Ale historia...", historyk i nauczycielka. Do zaprzyjaźnienia czytelników z historią wykorzystała nie tylko tekst, ale również formę komiksową. Ilustracje w tej książce nie są bowiem nic nieznaczącymi obrazkami, ale również zawierają ciekawe informacje.
Bohaterami serii jest grupa przyjaciół żyjących w przyszłości. Szkoła wygląda tam trochę inaczej niż nasza, a szczególnie ciekawie prowadzone są lekcje historii. Ich nauczyciel, pan Cebula, zadaje swoim uczniom niesamowite zadania, a klasa może... podróżować w czasie, by znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania. W każdym tomie głównym bohaterem jest jeden z grupy przyjaciół. Tym razem wydarzenia relacjonuje Gruby, czyli Karol. Dwunastolatek uwielbia słodycze i pasjonuje się nie tylko ich pałaszowaniem, ale także samodzielnym wyrobem i poszukuje wciąż nowych przepisów na słodkości. Nic więc dziwnego, że jego podczas wypraw w przeszłość głównie interesują wyrabiane na dworze Jadwigi i Jagiełły słodycze. Jednak to nie jest jedyny cel uczniów. Podczas swojej podróży muszą stwierdzić, kto - Jadwiga czy Jagiełło - był lepszym królem? Zadanie niby proste, ale zanim przyjaciele znajdą na nie odpowiedź, czeka ich wiele przygód, czasami dość niebezpiecznych, a innym razem śmiesznych. Kto wyruszy na wojnę, by przyłączyć do Polski Ruś Halicką? Kim jest Walerek na dworze Jadwigi i dlaczego królowa wyrwała mu topór? Czy przyjaciołom uda się odnaleźć zaginionego w przeszłości i niezbyt lubianego kolegę, Słonia? Te i więcej pytań pojawi się podczas lektury, więc zachęcam do sięgnięcia po tę książkę i pozostałe z serii "Ale historia...". Autorka w zabawny sposób przekazuje wiedzę często postrzeganą jako trudną lub nudną. Tutaj nie ma miejsca na nudę. Warto poczytać z młodszym rodzeństwem lub dzieckiem :-) / Zoja

...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Dereim

ilość recenzji:111

24-04-2020 08:25

W ciekawy i zabawny sposób pokazana Polska czasu Jagiellonów. Do tego fajne komiksowe rysunki. Polecam!

Czy recenzja była pomocna?

Sergio

ilość recenzji:1

23-04-2020 16:15

Ale historia to bardzo ciekawa seria, która opowiada historię Polski w zabawny sposób. W bardzo humorystyczny sposób zostały tu przedstawione fakty historyczne, a dodatkowo jest bardzo ładnie ilustrowana. W trzecim tomie przenosimy się do czasów Jagiellonów. Bardzo ciekawa i wciągająca, polecam!

Czy recenzja była pomocna?

AM96

ilość recenzji:1

22-04-2020 23:07

Świetne ilustracje , ciekawa historia a zarazem dużo zabawy.

Czy recenzja była pomocna?

Sebastian

ilość recenzji:1

16-04-2020 13:04

Świetna książka, która z humorem pokazuje fakty i ciekawostki historyczne o których nasze dzieci wcześniej nie miały pojęcia, idealna pozycja dla dzieci, które interesują się historią. Szczerze polecam.

Czy recenzja była pomocna?

2PM

ilość recenzji:1

16-04-2020 10:01

Jak zachęcić dzieci do uczenia się historii? Na świetny pomysł wpadł nauczyciel z przyszłości, pan Cebula. Dzięki wehikułom czasu zamontowanym w szkolnych ławkach, dzieci przenoszą się w wybrany okres i na własne oczy poznają życie w bardziej, lub mniej odległych czasach. Bohaterowie książki to grupa nastolatków, uczniów pana Cebuli. Śledząc ich przygody świetnie się bawimy, a przy okazji poznajemy historię naszego kraju.
Lekka, przygodowa książka z elementami edukacyjnymi. Do tego ciekawe, komiksowe ilustracje.

Czy recenzja była pomocna?

K.

ilość recenzji:1

14-04-2020 20:16

Grupa nastolatków przenosi się w przeszłość, do czasów gdy w Polsce rządziło dwóch królów. Wyprawa ta jednak nie jest bez celu. Ich zadaniem jest sprawdzenie kto był lepszym królem Jadwiga czy Jagiełło? Seria książek ?Ale historia? udowodni wam, ze historia wcale nie jest nuda. Połączenie tekstu z odrobiną komiksu ma tu również ogromne znaczenie. Czytelnicy dowiedzą się np. jak wyglądał most pontonowy czy poznają budowę miecza. W książce nie brakuje również dobrego humoru, więc nie zdziw się gdy od czasu do czasu usłyszysz śmiech dobiegający z pokoju Twojego dziecka.

Czy recenzja była pomocna?

Wojtas

ilość recenzji:1

14-04-2020 10:46

Grażyna Bąkiewicz zawarła w swojej książce oprócz informacji typowo historycznych mnóstwo ciekawostek dotyczących obojga królów jak i czasów w których żyli. Młody czytelnik może się dowiedzieć z niej o przyzwyczajeniach Jagiełły, o tym jak wyglądały przygotowania do wielkich wypraw wojennych, co jadano w średniowiecznym zamku, a nawet jak wyglądała toaleta w Malborku.

Czy recenzja była pomocna?

Paweł

ilość recenzji:69

13-04-2020 20:56

Kolejna część wspaniałej lekcji historii która prowadzi pan Cebula. Grupa nastolatków przenosi się do czasów, kiedy Polską rządziło jednocześnie dwóch królów. naprawdę książka posiada duże walory edukacyjne jest ona dobra do połączenia nauki i zabawy. Książkę kupiłem dla mojej siostry i szczerze polecam.!!!!!!!!!!!!!!

Czy recenzja była pomocna?

Mateusz

ilość recenzji:1

12-04-2020 15:02

W trzeciej części cyklu "Ale historia..." grupa nastolatków przenosi się do czasów Królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły. Ich zadaniem jest ocenić kto zrobił więcej dla Polski. Wspaniała lekcja historii!

Czy recenzja była pomocna?

Malaga123

ilość recenzji:1

3-04-2020 18:39

Książka w bardzo przyjemny sposób wprowadzi młodego czytelnika w świat historii. Jest napisana prostym językiem. Czyta się ją "jednym tchem". Dodatkowo zawiera historyjki komiksowe co czyni ją bardziej atrakcyjną. Polecam !

Czy recenzja była pomocna?

Paulaa

ilość recenzji:1

2-04-2020 22:36

Jesteście ciekawi jak wyglądało małżeństwo Jadwigi i Władysława? Jak doszło do bitwy pod Grunwaldem? A moze jak produkowano słodycze w tamtych czasach? To i więcej dowiecie się w trzecim tomie serii Ale historia. Pani Grażyna Bąkiewicz kolejny raz zabiera nas w podróż w czasie i łączy ciekawą fabułę z wątkami historycznymi.

Czy recenzja była pomocna?

radzio

ilość recenzji:1

1-04-2020 13:54

Trzeci tom przygód grupy przyjaciół, znanych z poprzednich części serii. W trzecim tomie głównym bohaterem jest Karol, dla przyjaciół Gruby. Za sprawą kolejnej lekcji Pana Cebuli i magicznych ławek dzieciaki przenoszą się w czasy panowania Jadwigi i Władysława Jagiełły, żeby sprawdzić kto był ?lepszym? władcą. I jakie słodycze jadło się na dworach, ale to już cel Grubego!
Z książki poznajemy zwyczaje kolejnej epoki, o co chodziło w konflikcie z Krzyżakami, jak przebiegł chrzest Litwy i wiele innych wydarzeń historycznych. Całość okraszona dużą dawką humoru, a jednocześnie ma dużo faktów. I tak jak w poprzednich częściach zilustrowana w formie komiksowej.
Z takimi książkami poznawanie historii przynosi dużo radości.

Czy recenzja była pomocna?

Anna Nawrot

ilość recenzji:41

brak oceny 14-03-2017 12:20

Jak to jest kiedy krajem rządzi równocześnie dwóch królów, a na dodatek jeden z nich jest kobietą? (Tak, to nie pomyłka - Jadwiga, żona Władysława Jagiełły, ukoronowana była na króla - w średniowiecznej Polsce nie istniało pojęcie królowej jako władczyni.) Które z nich Węgierka czy Litwin było lepszym władcą? Kto miał większe zasługi dla swojej przybranej ojczyzny?

Pamiętacie pana Cebulę, nauczyciela historii z serii "Ale historia...", której autorką jest Grażyna Bąkiewicz? Otóż pan Cebula i jego uczniowie powracają w kolejnej opowieści noszącej tytuł "Jadwiga kontra Jagiełło".
Tym razem narratorem jest Gruby, kolega Aleksa i Zuzki, których poznaliśmy przy okazji poprzednich tomów.

Gruby, jak pewnie się domyślacie, jest nieco okrąglejszy od swoich kolegów. Uwielbia słodycze, sam robi sobie landrynki, a w czasie podróży w przeszłość stara się dowiedzieć jakimi łakociami zajadali się ówcześni Polacy. Razem ze swoimi kolegami trafia na zamek wawelski, gdzie poznaje Walerka, pomocnika kucharza. Powszechnie wiadomo, że kuchnia to najlepsze miejsce jeśli chcemy poznać miejscowe nowinki (żeby nie napisać plotki) więc dzieciaki trafiły bardzo dobrze - dowiadują się o tym jak wyglądały początki wspólnego panowania Litwina i Andegawenki, biorą udział w wojennej wyprawie na Ruś Halicką na czele której stoi Jadwiga oraz mają możliwość przekonać, że chociaż królowa jest bardzo młoda to jednak jest osobą niezwykle inteligentną i przewidującą.

I kiedy już Gruby i jego koledzy przygotowują się do powrotu okazuje się, że pan Cebula stawia przed nimi jeszcze jedno zadanie - jeden z ich kolegów zaginął gdzieś w odmętach średniowiecza i trzeba go koniecznie odnaleźć. Podróż po piętnastowiecznej Polsce przedłuża się...

Jadwiga i Jagiełło nie bez przyczyny uważani są za jednych z wybitniejszych naszych władców - małżeństwo z rozsądku i politycznej konieczności wzmocniło Polskę i jej pozycję w średniowiecznej Europie, Jadwiga dbała o rozwój kultury i sztuki, a Jagiełło rozbijając krzyżaków pod Grunwaldem zapewnił krajowi kilkanaście lat spokoju ze strony największego wroga. Przedwczesna śmierć przerwała panowanie Jadwigi - można się tylko domyślać jak wyglądałyby jej dalsze rządy; właściwie można być pewnym tylko jednej rzeczy - nie dopuściłaby do wojny z krzyżakami i pewnie w naszej historii zabrakłoby grunwaldzkiego zwycięstwa...

Grażyna Bąkiewicz zawarła w swojej książce oprócz informacji typowo historycznych mnóstwo ciekawostek dotyczących obojga królów jak i czasów w których żyli. Młody czytelnik może się dowiedzieć z niej o przyzwyczajeniach Jagiełły (np. tego, że władca był abstynentem i do posiłków pijał wyłącznie wodę), o tym jak wyglądały przygotowania do wielkich wypraw wojennych, co jadano w średniowiecznym zamku (ze szczególnym uwzględnieniem konfetów, czyli łakoci) a nawet jak wyglądała toaleta w Malborku.
Podobnie jak w poprzednich tomach ilustracje wyszły spod ręki Artura Nowickiego - biało-czarne, komiczne, utrzymane w komiksowej konwencji rysunki stanowią integralną część historii i w ciekawy sposób przekazują ważne informacje.

Po raz kolejny zachęcam do zainteresowania się książką duetu Bąkiewicz - Nowicki i zaopatrzenia w nią biblioteczki waszych pociech. Nawet dzieciaki nastawione negatywnie do nauki naszych dziejów dają się porwać tym opowieściom - sprawdzone na moim własnym synu ;)

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?