SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Grona gniewu (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania 2022
Oprawa twarda
Ilość stron 672

Opis produktu:

Porywająca lekcja historii... Amerykańska klasyka w najlepszym tego słowa znaczeniu! Stany Zjednoczone, lata 30. XX wieku. Wielki kryzys zbiera tragiczne żniwo. Rodzina Joadów decyduje się opuścić rodzinną Oklahomę i w poszukiwaniu pracy przenieść się do Kalifornii. Po dotarciu na miejsce okazuje się jednak, że nie ma ono nic wspólnego z krainą mlekiem i miodem płynącą znaną z reklamowych folderów. Zamieszkujący ją farmerzy - sami dotknięci bezrobociem i ledwo wiążący koniec z końcem - są do przybywających do ich stanu nastawieni wręcz wrogo. Czy w takich okolicznościach Joadom uda się stworzyć dla siebie jakąś przyszłość? Ile będą gotowi poświęcić, by przeżyć? Historia o świecie wyzysku i wysiedlania ranczerów z ich rodzinnych stron w chwili premiery wzbudziła liczne kontrowersje. Negatywna wizja kapitalizmu rozdrażniła polityków u steru do tego stopnia, że powieść znalazła się na liście książek zakazanych w Stanach Zjednoczonych. W 1940 roku `Grona gniewu` otrzymały Nagrodę Pulitzera oraz National Book Award. W ekranizacji książki wyreżyserowanej przez Johna Forda w roli głównej wystąpił Henry Fonda. Ten obsypany nagrodami film tylko potwierdził prawo Steinbecka do miejsca w kanonie literatury pięknej - dotąd pozostaje on zresztą jednym z najpoczytniejszych pisarzy XX wieku. Grona gniewu to najwspanialsza amerykańska powieść. Dorothy Parker John Steinbeck (1902-1968) - legendarny amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla 1962 za `realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych`. Jego najbardziej znane powieści to - obok `Gron gniewu` - `Myszy i ludzie`, `Na wschód od Edenu`, `Tortilla Flat` i `Ulica Nadbrzeżna`.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: lista bestsellerów wszech czasów
Wydawnictwa: Prószyński
Kategoria: Literatura piękna,  klasyka,  Powieść historyczna,  Powieść społeczno-obyczajowa,  Saga rodzinna,  książki dla starszych pań,  książki na jesień,  książki na lato
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2022
Wymiary: 130x200
Ilość stron: 672
ISBN: 9788382343687
Wprowadzono: 14.03.2022

John Steinbeck - przeczytaj też

RECENZJE - książki - Grona gniewu - John Steinbeck

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 15 ocen )
  • 5
    13
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

san***********************

ilość recenzji:5

5-10-2022 21:10

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Lektura tej książki w 2022 roku była dla mnie ogromnym przeżyciem. Ostatnie dwa lata sprawiły, że część świata zachodu zaczyna się oswajać z wizją globalnego kryzysu finansowego, który być może czai się za rogiem- "Grona Gniewu", rozgrywające się w czasach Wielkiego Kryzysu w USA sprowokowały mnie do wielu przemyśleń na temat współczesności i przyszłości, natury instytucji, które stworzyliśmy, a także potulności i niepoprawnego optymizmu, zdającego się być naturalną cechą prostolinijnych, dobrych ludzi. Bohaterowie książki, będący szarymi, zwykłymi farmerami, żyjącymi nadzieją i filozofią "jakoś to będzie", zostają powolutku odarci ze spoiwa, które dodawało im sił. Są bezradni w obliczu wygłodniałego korporacyjnego Lewiatana bez ludzkiego imienia i twarzy. Zwyczajność, bieda, nędza, głód, beznadzieja i cierpienie. Przez takie kolejne stacje prowadzi nas autor, by w finale zaskoczyć nam straszliwą Pietą, gdzie utrata życia i odarcie z godności, utrata wszystkiego, prowadzi do przedziwnego katharsis. Ta książka żyje, pachnie, oddycha, uderza. Nie sposób o niej zapomnieć.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

czytotaj

ilość recenzji:1

31-05-2022 09:56

Grona biedy.
Grona bólu.
Grona rozczarowań.
Grona wyzysku.
Grona niesprawiedliwości..
Aż w końcu ?Grona gniewu?.

To moje pierwsze spotkanie z autorem. I pytam samą siebie, dlaczego dopiero teraz spotykam się z twórczością autora, skoro ta książka wydana została po raz pierwszy w 39?.
Siłą tej powieści jest ponadczasowa mądrość i ogromna uniwersalność wątków.

Ileż na tych stronach jest emocji. Czułam je. Czułam je tak mocno, jakbym sama uczestniczyła w tych wydarzeniach.
?Jakże możemy życ, skoro pozbawiono nas naszego życia?? Jak będziemy mogli czuć się sobą bez naszej przeszłości?.

Gwarantuję Wam, że refleksji po przeczytaniu tej książki będziecie mieć w opór!
Polecam!

Czy recenzja była pomocna?

Izabela (posrod_kwiatow_i_cieni)

ilość recenzji:28

21-02-2022 15:41

Są na świecie takie książki i tacy autorzy, do których podchodzi się nie tylko z pewnością, że będą arcydziełem, ale wręcz bezkrytycznie. Dla mnie to zawsze będą Kerouac, Burroughs czy Bukowski (tak wiem, ciekawy zestaw xD). I oczywiście jest John Steinbeck. Genialny i wybitnie niedoceniony. Jego proza, dogłębna, nienachalnie przypominająca o najważniejszych wartościach życiowych, pobudzająca intelektualnie i skłaniająca do refleksji i przemyśleń. Taki jest Steinbeck i takie są Grona Gniewu. Niezwykłe, wspaniałe i niezapomniane! Ta książka jest określana arcydziełem i nietrudno zrozumieć, dlaczego. Jest to taki rodzaj książki, która porusza tak dogłębnie, że prawie niemożliwe jest oddanie wrażenia, jakie pozostawia. Steinbeck opowiada z bolesną trafnością historię rodziny Joadów. Ich silne więzy rodzinne, zaangażowanie w ciężką pracę i społeczność, odmowa poddania się w obliczu nierównych szans, wraz z ich prawdziwą dobrocią, zmuszają do zatrzymania się i zastanowienia. Dlaczego byli tak znienawidzeni? Dlaczego prawo tak bardzo było przeciwko nim? Czego dziś możemy się nauczyć z tej historii? Za każdym razem, gdy jako społeczeństwo decydujemy, że możemy deptać prawa jakiejkolwiek grupy, ryzykujemy powtórzenie tego, co stało się z Joadami i innymi rodzinami migrantów. Ta historia to swoisty portret konfliktu między potężnymi a bezsilnymi, gwałtownej reakcji i stoickiej siły, ukazuje horror Wielkiego Kryzysu, a także śledzi samą naturę bezzasadności, równości i sprawiedliwości. To historia przerażająca swoim realizmem, zwłaszcza dlatego, że John Steinbeck ma dar przedstawiania społeczeństwa i ludzi w otwarty i uczciwy sposób, który pozostawia poczucie pustki, a mimo tego pochłania się tę historię, bo jest ona tak niesamowita. Tworzy mocniejszy rozwój postaci w jednym krótkim rozdziale niż wielu autorów w całej książce. W powieści Steinbecka można odnaleźć dużą dozę dramatyzmu, objawiającego się zarówno w opisie krajobrazów, otoczenia bohaterów, ich emocji i myśli, a także w konstruowaniu kolejnych wydarzeń. Z kart Gron gniewu przemawia depresja i rozpad. A jednak, jest to też historia nadziei i przetrwania, mimo, że w tej podróży jest wiele śmierci. To historia pełna złości, pełna pasji płynącej z serca. To powieść, którą się czuje każdą synapsą ciała, to nierozwiązany obraz, zapis historii, która wciąż się toczy. Nie jest to swobodna lektura, na jeden raz. Ona kiełkuje w człowieku, rośnie, zostaje na lata, ale by tak się stało, potrzebuje całej uwagi i skupienia.

Literatura Johna Steinbecka uspokaja, upaja i przede wszystkim pozwala dostrzec i docenić podstawowe i najważniejsze ludzkie wartości oraz tę prozaiczną, codzienną i rutynową część naszego życia, którą nie zawsze odpowiednio postrzegamy i doceniamy tak jak powinniśmy, stale siląc się o to, aby ciągle mieć więcej i lepiej. Grona gniewu to potężna uczta literacka, to opowieść o trudnościach, która porusza serce. To mistrzowsko napisana historia, która przetrwała próbę czasu. Epicka, refleksyjna, prześladująca nasze myśli, wciągająca, a jednocześnie piękna. To taki rodzaj prozy, którą każdy w życiu powinien przeczytać choć raz.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?