SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Futbonomia

Wydanie uaktualnione

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo SQN Sine Qua Non
Data wydania 2019
Oprawa miękka
Liczba stron 512

Opis produktu:

Gdyby Nicolas Anelka przeczytał Futbonomię, to Chelsea, a nie Manchester United, zwyciężyłaby w finale Ligi Mistrzów w 2008 roku. Gdyby trenerzy wiedzieli, ile strzałów z dystansu w Premier League znajduje drogę do siatki, pewnie by ich zakazali. Gdyby biznesmeni sięg­nęli po tę pozycję, nigdy nie kupiliby klubu piłkarskiego, bo zwyczajnie nie da się na nim zarobić...

Wydaje się, że o współczesnym futbolu - rozkładanym codziennie na czynniki pierwsze - wiemy wszystko. Simon Kuper ze Stefanem Szymańskim udowadniają, że to tylko pozory. Spoglądając na piłkę z perspektyw, o których wcześniej nikt nawet nie pomyślał, dochodzą do rewolucyjnych wniosków.
Dlaczego skauci najczęściej wybierają blondynów? Co sprawiło, że Olympique Lyon przestał wygrywać? Dlaczego wkrótce drużyny z Londynu, Moskwy i Paryża zaczną dominować w Lidze Mistrzów?

Nieważne, czy jesteś właścicielem, trenerem, skautem, sędzią, czy po prostu zwykłym kibicem - musisz sięgnąć po tę książkę. Zwłaszcza że w nowym wydaniu znajdziesz dodatkowy rozdział m.in. o wpływie smartfona na światowy futbol.
Dzięki Futbonomii spojrzysz na piłkę nożną z zupełnie nowej strony.


Kuper i Szymański robią z piłką nożną to, co w Moneyball zrobiono z baseballem - biorą ten sport na warsztat i odwołując się do statystyki, ekonomii i psychologii, próbują odmienić oblicze tej dogmatycznej dyscypliny.
`New York Times`

Wspaniała książka, która pozwala zrozumieć wiele zdarzeń i procesów zachodzących w futbolu, a kilka nawet przewidzieć w dłuższej perspektywie. Dlaczego jedne nacje grają lepiej, a inne nigdy nie osiągną sukcesu? Czemu upadają potęgi, a inne trzymają się mocno? Tej wiedzy nie zaczerpniecie z mediów. Chwytajcie i czytajcie!
Michał Pol, `Przegląd Sportowy`

Doskonała i inspirująca lektura. Jest jak menu degustacyjne w znakomitej piłkarskiej restauracji. Podczas jednej wizyty poznajemy najlepsze pozycje z karty. Po pierwszym daniu jesteśmy szalenie ciekawi następnego, odkrywamy kolejne tajemnice piłki nożnej, aż dochodzimy do deseru, który jest ukoronowaniem całości.
Marcin Łagowski, EkstraStats

Leo Beenhakker powtarzał mi wiele razy, że w futbolu dwa plus dwa nie zawsze równa się cztery. W Futbonomii autorzy, kierując się rozumem, chcą przyznać rację matematyce. W książce znajdziemy na to ciekawe przykłady. Mnie najbardziej podobał się ten z fenomenem liczby widzów oglądających mecze w islandzkiej telewizji. Potwierdzam w stu procentach!
Rafał Ulatowski

Chociaż nie jest to futbolowy podręcznik, to dla każdego kibica piłkarskiego Futbonomia powinna być lekturą obowiązkową. Zbyt często patrzymy na sport jednowymiarowo, książka Kupera i Szymańskiego otwiera natomiast oczy na wiele innych, nowych aspektów futbolu. W trakcie jej lektury, także ze względu na luźny i przystępny styl autorów, wielokrotnie przychodzi `efekt wow`. Będziecie się zastanawiać: dlaczego wcześniej nie pomyślałem tak o tym aspekcie piłki nożnej?
Michał Zachodny, PZPN

Kuper i Szymański wplatają w świat futbolu matematyczne modele i statystyczne wnioskowania. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się ciekawe jedynie dla garstki naukowców, jest przez nich wyłożone w formie jasnej i zrozumiałej dla każdego. Otwiera to drogę do spojrzenia na piłkę z zupełnie nowej perspektywy.
Andrzej Gomołysek, Taktycznie.net
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: sport i rekreacja,  piłka nożna
Wydawnictwo: SQN Sine Qua Non
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2019
Wymiary: 140x205
Liczba stron: 512
ISBN: 9788381295246
Wprowadzono: 10.02.2017

Stefan Szymański, Simon Kuper - przeczytaj też

RECENZJE - książki - Futbonomia, Wydanie uaktualnione - Stefan Szymański, Simon Kuper

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 14 ocen )
  • 5
    12
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Mateusz

ilość recenzji:60

brak oceny 24-06-2017 14:09

O futbolu można pisać na różne sposoby. Najczęściej robią to piłkarze, którzy opisują swoje kariery na podstawie tego, czego doświadczyli na boisku. Niektórzy jednak o wiele bardziej zagłębiaj się w futbol i staraj się go rozkładać na czynniki pierwsze, szczegółowo analizując zachodzące w nim zjawiska. Rezultaty niektórych badań mogą być wprost szokujące, czemu dowodzi "Futbonomia" napisana przez Simona Kupera i Stefana Szymańskiego, wydana przez wydawnictwo SQN.

Większość piłkarskich kibiców uważa się za nieomylnych ekspertów. Prawdopodobnie każdemu z nas oglądając mecz zdarzyło się niejednokrotnie krytykować piłkarza, za to, że zagrał tak a nie inaczej ? "przecież gdyby tam podał, to byłby gol". Nie potrafimy sobie uświadomić, że o futbolu wiemy niewiele. Większość kibiców zbyt dużą rolę przywiązuje choćby do transferów. Autorzy książki dobitnie wyjaśnią nam, że wyniki osiągane przez klub to składowa wielu czynników, a transfery nie są aż tak istotne. Twórcy "Futbonomii" postawili wiele kontrowersyjnych tez, które następnie udowodnili za pomocą liczb. Większość zjawisk została przeanalizowana na przykładzie angielskiego futbolu.

Książka została podzielona na trzy części: "Kluby", "Fani" i "Kraje". W pierwszej z nich autorzy wyjaśniają nam, dlaczego futbol to m.in. ogromny biznes. Na futbolu można zarobić ogromne pieniądze, choć przecież same kluby mało kiedy osiągają dochody. Większość czołowych marek tonie w długach, a mimo to bardzo mało prawdopodobne jest, by jakikolwiek klub musiał ogłosić bankructwo. Druga część "Futbonomii" została poświęcona kibicom. Przeanalizowana została m.in. wierność kibiców do "swojego" klubu oraz to, jak wyniki naszych ulubionych drużyn wpływają na nasze samopoczucie. Ciekawe, prawda? Zaś w ostatniej części przeczytamy o tym, co sprawia, że niektóre kraje wypadają w piłce nożnej lepiej, a inne gorzej. Autorzy postanowili sprawdzić, jak rozwój gospodarczy przekłada się na wyniki danego kraju na największych sportowych imprezach i dlaczego Iran może w niedalekiej przyszłości stać się jednym z piłkarskich gigantów. Dowiemy się również, dlaczego kraje wciąż zabiegają o organizację mistrzostw Europy czy świata, mimo, iż organizacja takich imprez zawsze przynosi straty.

Simon Kuper i Stefan Szymański w bezwzględny sposób obnażyli największe błędy popełniane przez właścicieli klubów. Większość decyzji podejmowana jest bez głębszej analizy i bardzo rzadko myśli się o długofalowych efektach. Jeszcze kilkanaście lat temu dosyć często zdarzało się, że kluby, także te największe, nie potrafiły pomóc swoim nowym zawodnikom w procesie adaptacji. Jedną z największych wpadek pod tym względem zaliczył Real Madryt, który... nie odebrał z lotniska Samuela Etoo. Jak wiadomo, Kameruńczyk został później gwiazdą największego rywala Królewskich, Barcelony.

Od kilkunastu lat rozwój futbolu nabrał szaleńczego tempa za sprawą inwestowanych w niego pieniędzy. Zaczęło się od Romana Abramowicza, który kupił Chelsea, a później jego drogą podążyli szejkowie, którzy zaczęli przejmować kluby w całej Europie. Od niedawna w światowej piłce do głosu zaczynają dochodzić Chińczycy, którzy kuszą czołowych europejskich piłkarzy olbrzymimi zarobkami. Ten proces również został poruszony i przeanalizowany przez autorów "Futbonomii".

Szukając wad książki można by wskazać na zbyt duże zainteresowanie pisarzy ligą angielską. Do wyjaśniania większości zjawisk wykorzystali oni przede wszystkim Premier League, całkowicie pomijając np. La Ligę. Można to jednak usprawiedliwić tym, że obaj autorzy najlepiej znają angielką piłkę (jeden z nich jest Brytyjczykiem) więc chcieli wykorzystać ten fakt.

Lektura "Futbonomii" uświadomi nam, jak niewiele wiemy o futbolu. Zaczniemy z większą uwagą obserwować bieżące wydarzenia, a przy ich ocenie będziemy kierować się twardymi danymi, mając na uwadze to, że nasze dotychczasowe wyobrażenia okazały się błędne. Z pewnością "Futbonomia" zasługuje na rekomendację, a sięgnąć po nią powinien każdy kibic piłki nożnej, szczególnie ten, który uważa, że o futbolu wie już wszystko...

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Maciej Szymański

ilość recenzji:18

brak oceny 8-05-2017 10:07

Pewnie wiele ludzi patrzy na futbol tylko z jednej perspektywy. Ta książka jednak odkrywa wiele innych ciekawych aspektów, na które zwykły kibic nigdy nie patrzył i którymi na pewno ani trochę się nie interesował. Jest to świat futbolu połączony z matematyką, przewidywaniami, korelacją i statystyką. Tego ostatniego w książce jest najwięcej.

Trzeba zaznaczyć, że jest to uaktualniona wersja książki, która już wyszła i doczekała się około dwudziestu różnych zagranicznych wydań, w tym nawet trzech wersji brytyjskich. Nie ma się co dziwić, ponieważ o angielskiej piłce jest tam najwięcej.

Autorzy ukazali w swojej książce liczbę samobójstw, wysokość gaż, populacje krajów, rasizm w futbolu, głupotę, złe transfery czy lojalność piłkarzy. Wszystko potwierdzone jest dokładnymi danymi i statystykami.

Poza tym czytając tą pozycję poznamy między innymi tajemnice rynku transferowego, tajemnice sukcesu Olympique Lyon z czasów swojej świetności, powiązania między wydatkami a pozycją w lidze, skuteczność angielskich selekcjonerów.

Nie mogło zabraknąć tematu biznesu i pytania czy futbol to biznes. Poznamy początku sponsoringu i telewizji. W tym rozdziale także poznamy odpowiedź na pytanie czy warto organizować Mistrzostwa Świata w swoim kraju.

Mimo iż wiele informacji dotyczy angielskich piłkarzy, trenerów, spotkań i statystyk, a także poznania zawodów ojców angielskich piłkarzy, jako kibic FC Barcelony, po 450 stronach doczekałem się "swojego" rozdziału, w którym znalazłem ciekawe informacje o Hiszpanii, Barcelonie, jej polityce transferowej, La Masii i filozofii Cruyffa.

Warte odnotowania były także strony na temat Maradony, którego każdy uwielbia i podziwia, a niektórzy nawet w specjalnych miejscach oddają mu pokłony. Okej, był wielki, wyjątkowy, przeszedł do historii jako Mistrz Świata, przeszła do historii jego "Reka Boga", triki itd. Jednak jego kariera (w tym epizod w Barcelonie) była chaotyczna. A statystyki potwierdzają, że jego dekada świetności była najgorszym okresem w historii argentyńskiego futbolu.

Książka godna polecenia. "Dzięki niej spojrzysz na futbol z zupełnie nowej strony. Nieważne czy jesteś właścicielem, trenerem, skautem, sędzią czy po prostu zwykłym kibicem - musisz sięgnąć po tą książkę".

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Krystian

ilość recenzji:102

brak oceny 11-03-2017 11:09

Wiecie już wszystko o futbolu? Tak? Hmm, tylko wam się wydaje.

Simon Kuper i Stefan Szymański wytłumaczą wam, że jest zupełnie inaczej a w swojej książce poruszą takie aspekty, o których nie śniło się nawet najstarszym góralom. Miłość do statystyki, ekonomii i futbolu w czystej postaci pozwoliła uzyskać niesamowity efekt, którym jest ta książka. Panowie wyjaśniają dlaczego kluby, którym zależy na sukcesie płacą zwykle większe wynagrodzenia niż inni, dlaczego powinny zatrudniać ludzi od statystyk i analizy a także przykładać tak dużo uwagi do najdrobniejszych szczegółów jak chociażby nawyki piłkarzy przy wykonywaniu rzutów karnych. Nie jestem w stanie w tych kilku słowach opisać wszystkich aspektów i zagadnień, które porusza ta książka, dlatego też bez wahania sami Państwo po nią sięgnijcie.
Gorąco polecam.

Czy recenzja była pomocna?

ABSIT

ilość recenzji:31

brak oceny 1-03-2017 20:34

Jak dla mnie to genialna książka. Interesowałam się piłką nożną nie tylko ze względu na emocje, przeżycia i dla przyjemności. W pewnym momencie weszłam także w różnego rodzaju jej statystyki. Stało się to dla mnie na tyle ciekawe, że wreszcie znalazłam książkę, która zaspokoiła mój głód wiedzy w tej dziedzinie. Z tej książki dowiadujemy się o wielu ciekawych szczegółach rządzących piłką nożną, transferami zawodników i prowadzenia klubów. To takie rzetelne kompendium wiedzy na ten temat, które przy okazji niesamowicie wciąga. Ta książka idealnie nadaje się nie tylko dla kibica ale także menagerów sportowych, działaczy i samych trenerów. Po jej lekturze nikt nie będzie rozczarowany. Ba! Wszyscy zasycą się nową, ciekawą wiedzą!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

RealAnia

ilość recenzji:1

brak oceny 23-02-2017 21:52

Podchodzę do futbolu - i sportu wszelakiego - niezwykle emocjonalnie. Racjonalne kalkulacje i przemyślenia są mi obce, zwłaszcza podczas oglądania poszczególnych transmisji. Simon Kuper i Stefan Szymański w przeciwieństwie do mnie i do większości kibiców spoglądają na piłkę nożną z zupełnie innej perspektywy. Odsunęli emocje na bok i zastąpili je wiedzą - ekonomiczną, psychologiczną i socjologiczną. Zebrali wieloletnie dane, posłużyli się matematyką i narzędziami statystycznymi. Tak powstała ?Futbonomia? - niezwykła książka o futbolu. Książka, w której autorzy za pomocą nauki odkrywają przed kibicami niezwykle interesujące wnioski dotyczące piłki nożnej i pozwalają zrozumieć procesy w niej zachodzące. Udowadniają fałszywość wielu popularnych przekonań dotyczących futbolu, a przedstawione teorie popierają konkretnymi przykładami.

?Futbol to opera mydlana. Oglądamy go nie dla samych meczów, ale również dla historii, która rozwija się z każdym kolejnym spotkaniem.?

Książka od pierwszych stron niesamowicie wciąga. Pomimo iż autorzy podchodzą do futbolu w sposób naukowy, to prezentują wszystko w przystępny sposób. ?Futbonomię? czyta się więc lekko i z wielkim zainteresowaniem. Simon Kuper i Stefan Szymański swoimi rozważaniami niejednokrotnie zaskakują i sprawiają, że człowiek zastanawia się, dlaczego wcześniej sam nie spojrzał na zieloną murawę z takiej perspektywy.

?Futbol ? zwłaszcza ten europejski ? zdominował cały świat.?

Lektura podzielona jest na trzy części. Autorzy najpierw biorą pod lupę kluby piłkarskie. Poruszają wiele ciekawych kwestii z nimi związanych w tym transferów, czy też ogromnych długów wielkich i bogatych drużyn. Przyglądają się łowcom talentów i pracy menedżerów piłkarskich. Nie omijają nawet tematu rasizmu i dyskryminacji. Druga część ?Futbonomii? dotyczy społeczności kibiców i ich zachowań. Ostatnia odsłona książki poświęcona została natomiast reprezentacjom narodowym i właśnie w niej znajdziecie odpowiedź na okładkowe pytanie ?dlaczego Anglia przegrywa?.

?Każdy matematyk powiedziałby wam, że oczekiwać od Anglii zdobycia tytułu mistrza świata to absurd.?

Kiedy kończą się rozgrywki ligowe kluby prześcigają się w sprowadzaniu nowych zawodników. Transfery od lat wywojują wiele emocji i kontrowersji. Dzięki ?Futbonomii? poznacie prawdę o rynku transferowym, której na próżno szukać w gazetach. Autorzy książki zdradzają, co w większym stopniu niż spektakularne transfery wpływa na pozycję klubu. Ujawniają, które narodowości są ?modne? a przez to znacznie przeceniane oraz który moment jest najgorszym na zakup nowego zawodnika. Wreszcie wskazują zasady, reguły i tajemnice rynku transferowego, dzięki którym można osiągnąć sukces. Simon Kuper i Stefan Szymański stawiają również ciekawą tezę mówiącą o opłacalności sprowadzania piłkarzy z problemami (alkoholików i hazardzistów) oraz argumentują sens takiego posunięcia.

?Oprócz sportu tylko wojna i katastrofy tworzą takie poczucie wspólnoty narodowej.?

Pieniądze to temat burzliwy w każdej dziedzinie i nie inaczej jest w sporcie. Wiele mówi się nie tylko o zawrotnych kwotach transferów, ale i pensji zawodników. Michel Platini często krytycznie wypowiadał się także w sprawie rozmiarów długów wielkich klubów. Tymczasem autorzy książki udowadniają, że kluby są praktycznie niezniszczalne i tłumaczą, dlaczego pomimo znacznych zaległości finansowych prawie nigdy nie bankrutują. Wyjaśniają, o czym mówią zasady ?finansowanego fair play? oraz przekonują, dlaczego są one niekorzystne dla futbolu. Czytając tę lekturę dowiecie się również czy na wygrywaniu meczów można zarabiać, a także, dlaczego prowadzenie klubu jak przedsiębiorstwa się nie sprawdza. Odkryjecie nawet, na którym miejscu w tabeli znalazłaby się Barcelona gdyby celem klubu była maksymalizacja zysków.

?Niewielkie straty klubów piłkarskich nie mają znaczenia, jeśli weźmiemy pod uwagę ogrom miłości, która kluby te wzbudzają wśród kibiców.?

Sięgając po ?Futbonomię? dowiecie się jak bardzo przeceniania jest rola menedżera w świecie futbolu oraz odkryjecie, co w głównej mierze decyduje o tym, na którym miejscu drużyna znajduje się w ligowej tabeli. Przeczytacie, jakie kryteria brane są pod uwagę ? oprócz skuteczności ? przy wyborze trenera. Po lekturze tej książki będziecie wiedzieli, dlaczego w 1994 roku Anglia nie zakwalifikowała się do mistrzostw świata i dlaczego kraje z Europy Zachodniej wyróżniają się w piłce nożnej. Co Johan Cruijff miał wspólnego z zdobyciem mistrzostwa świata przez Hiszpanię, a także, w jakim czasie należy stawiać na Brazylię, gdyż wtedy Canarinhos zawsze osiągają lepsze wyniki.

?Żadne zestawienie danych nie sprawi, że menedżerowie przestaną być potrzebni.?

Simon Kuper i Stefan Szymański kładą kłam wiecznemu przekonaniu, że karne to wyłącznie zwykła loteria. Podpowiadają strzelającym oraz bramkarzom jak powinni zachować się, kiedy piłka znajduje się na jedenastym metrze. Odkryjecie, w jaki sposób piłkarz może zwiększyć swoje szanse na skuteczne wykonanie rzutu karnego, a także zrozumiecie, dlaczego w 2008 roku to Manchester a nie Chelsea sięgnął po Ligę Mistrzów.

Myślicie, że kibice preferują bardzie wyrównane mecze? Jak w takim razie wyjaśnić zainteresowanie spotkaniami, w których panuje dysproporcja ? meczami Dawida z Goliatem? Tej kwestii również przyjrzeli się autorzy ?Futbonomii?. Wyjaśniają również, dlaczego zaskakująco często w tych pojedynkach to Dawid wygrywa.

Autorzy analizują społeczność kibiców konfrontując posiadane dane z modelem fana przedstawianego przez Nicka Hornby?ego w książce ?Futbolowa gorączka? (z którym osobiście bardzo się utożsamiam). Odkryjecie czy fani są tak lojalni jak często deklarują oraz przekonacie się czy faktycznie ludzie popełniają samobójstwa z powodu futbolu.

?Istnieje też brudny sekret angielskiej piłki: wielu fanów kibicuje więcej niż jednej drużynie.?

Czy Roberto Mancini miał rację twierdząc, że zagrania piłki z rzutu rożnego na długi słupek są skuteczniejsze? Dlaczego Ars?ne Wenger początkowo osiągał lepsze wyniki a w ostatnich latach jego skuteczność spadła? Dlaczego Steve McClaren został menedżerem Anglii?

?Futbonomia? to fantastyczna książka o piłce nożnej. Książka, która zaskakuje i daje do myślenia. To skarbnica wiedzy, z której mogą czerpać piłkarze, trenerzy, prezesi klubów, jak i zwykli kibice. Po prostu musicie ją przeczytać! Ja jestem nie tylko zdziwiona, ale i zachwycona!

?Jeśli chodzi o oglądanie futbolu na żywo, żaden kraj nie może się równać z Wyspami Owczymi.?

...

Czy recenzja była pomocna?