Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,99 zł

Fortuna po polsku

książka

Wydawnictwo Agora
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Pączki od Bliklego, czekolada od Wedla, buty od Kielmana, futro od Hersego, suknia od braci Jabłkowskich, garnitur od Turbasy, krem od Soszyńskiego i kolczyki od Kruka. Czyż w czasach sieciówek, supermarketów i masowej produkcji nie brzmi to dumnie?
Na marki, które stały się symbolami polskiego handlu, pracowały pokolenia. Ich losy prześledzili Piotr Kostrzewski oraz Krzysztof Miączyński, którzy swoją opowieść zaczynają ponad 150 lat temu, gdy do stolicy Królestwa Polskiego przyjeżdża z Niemiec młody cukiernik Karol Wedel, a trzej bracia Herse otwierają tu Skład Koronek. Dalej trafiamy do przedwojennej Warszawy, której śmietanka spotyka się na kawie u Bliklego, a zakupy robi u Braci Jabłkowskich. Następnie przenosimy się do PRL-wskiej Polski, w której prywatni przedsiębiorcy jak Soszyńscy czy Krukowie usiłują przechytrzyć władzę ludową. Wreszcie docieramy do XXI wieku, gdzie powstające w rodzinnych pracowniach buty od Kielmana czy garnitury od Turbasy wciąż są kwintesencją elegancji, choć dostępną tylko dla wybranych.
"Fortuna po polsku" to książka przede wszystkim o ludziach, którzy przedsiębiorczość mieli we krwi. Poznajemy tajemnice ich sukcesów i porażek - a wszystko na tle historii Polski.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Agora
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 17.02.2016

RECENZJE - książki - Fortuna po polsku

4.7/5 ( 13 ocen )
  • 5
    10
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

ReniferCzyta.pl

ilość recenzji:12

brak oceny 30-08-2016 12:15

Przyznaję, ta książka trafiła do mojego zbioru przypadkowo. Nie polowałam na nią, zdarzyła się jakaś promocja czy inna akcja, która skusiła mnie ceną. Kupiłam i książka grzecznie czekała na swój czas.

Zaczęłam ją czytać podczas powrotu z wakacji. Długa podróż samochodem to jednak męcząca sprawa i żeby umilić podróż sobie i mężowi, zaczęłam ?Fortunę? czytać na głos. Książka przekonała mnie wtedy tym, że była podzielona na rozdziały, a każdy z nich stanowił osobną historię, idealnie na czas podróży. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Gdyby nie to, że głos mi już trochę padał i robiło się ciemno, to chyba przeczytałabym ją w aucie do końca (12 godzin jazdy!).

?Fortuna po polsku? to historie znanych marek, z których spora część nadal funkcjonuje na polskim rynku. Autorzy opisują jak powstawały rodzinne, polskie firmy jak np. Kruk, Wedel czy Blikle. Nie zagłębiają się w szczegółową analizę rynku czy nie przytaczają wyciągów z ksiąg rachunkowych. Skupiają się raczej na właścicielach, ich cechach charakteru, umiejętnościach, które umożliwiły budowanie marki, na warunkach w jakich powstawały firmy. Dzięki rozdziałowi o domu mody Herse dowiedziałam się np. jaka moda obowiązywała w latach przedwojennych. W rozdziale poświęconym Wedlowi zaskoczyło mnie podejście właściciela do marketingu i promocji swoich produktów.

Każda historia opowiedziana jest w bardzo swobodny sposób, okraszona anegdotami, ciekawostkami z życia właścicieli, czasem cytatami. Dzięki czemu ?Fortuna? okazała się zbiorem ciekawych historiach o ludziach, a w drugiej kolejności o biznesach. Myślę, że warto po nią sięgnąć w wolnej chwili, po to, aby zobaczyć jak kiedyś budowało się renomę firmy, jak powstawały firmy, z jakimi przeciwnościami borykali się rzemieślnicy i co obecnie dzieje się z ich biznesami.

?Fortuna po polsku? to miłe zaskoczenie, bez fajerwerków, orkiestry dętej i czerwonego dywanu, ogromnego wooooow, ale sądzę, że warto poznać te historie.