Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Dziewczyny wyklęte 2 (twarda)

książka

Wydawnictwo Fronda
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Kiedy już bez przygód dojechała do partyzanckiego obozu, ci nie mogli uwierzyć w jej szczęście. Z podziwem przyglądali się, jakby wróciła zza światów.
- Dziewczyno - mówili - to cud. Gdyby cię zrewidowali i znaleźli broń, już byś nie żyła.

Wszyscy zerwali się z krzeseł i stanęli w pozycji na baczność.
Spocznij. Panowie przestańcie bawić się już w domysły. Oto jest "Zo", kurier Naczelnego Wodza - powiedział szef i przepuścił w drzwiach drobną ładną blondynkę.

Dlaczego nie krzyczałaś, kiedy cię bito?
Zacisnęła tylko zęby, ale kiedy jeszcze raz powtórzył pytanie, wycedziła:
- Tak zostałam wychowana.

Druga część bestselleru Szymona Nowaka o dziewczynach, dla których wojna nie skończyła się 9 maja 1945. Łączniczki, sanitariuszki, narzeczone, siostry i powiernice Żołnierzy Wyklętych. Ciche bohaterki zmagań o wolną Polskę.

Zwyczajne polskie dziewczyny, marzące o sukni ślubnej z długim welonem i szczęśliwej rodzinie, które los zmusił do bezkompromisowych wyborów. Kobiecość rzucona w wir krwawej wojny domowej toczonej przez komunistów bez żadnych zasad.

Przez całe lata skazane na zapomnienie czy pogardę - zawsze broniły honoru leśnego Wojska Polskiego. Dopiero teraz historia zaczyna przyznawać im rację a ich nazwiska powoli przedostają się do podręczników.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Fronda
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 17.05.2016

RECENZJE - książki - Dziewczyny wyklęte 2

4.3/5 ( 6 ocen )
  • 5
    3
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

dobrerecenzje.pl

ilość recenzji:1

brak oceny 26-05-2016 12:58

18 maja 2016r. Odbyła się premiera bestsellerowej książki Szymona Nowaka ?Dziewczyny wyklęte 2?. To książka bardzo wyczekiwana, opowiada o zwykłych dziewczynach, które ryzykując swoje życie dla ojczyzny stały się bohaterkami i walecznymi patriotkami. Przecież to było oczywiste i normalne, bo wszyscy w rodzinach tak robili i poprzez to dziewczyny nie czują się bohaterkami lecz jak mówią skromnie ?zwykłe dziewczyny Polki, którym przyszło żyć w trudnych czasach?
Jedynie miały trochę żal do tych, którzy zabrali wolność im i Polsce. Dziewczyny żyjące w tamtych czasach niechętnie opowiadały (te które przeżyły) o sobie, co było spowodowane więzienną traumą.
Bardzo młodziutkie, niekiedy nastolatki, lecz miały wychowanie głęboko patriotyczne, pełniły rolę sanitariuszek lub łączniczek, za co płaciły najwyższą cenę - cenę życia.
Przytoczę tutaj postać młodziutkiej Ireny, która miała odwagę sołdatowi wykrzyczeć w twarz ?aby szanował jeńców wojennych?, dostała za to serię z karabinu prosto w pierś, razem z innymi jeńcami.

Dziewczyny z tamtego okresu też chciały normalnie żyć, pracować, utrzymywać dzieci, a tu UB zabijało je ?jak psy i zakopywali w bezimiennych dołach?

Autor w swej książce zawarł 16 opowiadań o walecznych dziewczynach - bohaterkach. I choć książka zawiera 534 strony, to czyta się ją z duszą na ramieniu. Nie wyobrażam sobie, aby ktoś nie przeczytał tej książki, bo uważam, że jest to po prostu nasz obowiązek, a już szczególnie młodego pokolenia.

Tak bardzo się cieszę, że po ponad pół wieku spoczął na Wojskowych Powązkach płk Zygmunt Szendzielarz ?Łupaszka?- Żołnierz Wyklęty zamordowany przez komunistów. Decyzją ministra obrony Szendzielarz został awansowany do stopnia pułkownika.
?CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM?

Na pewno dziewczyny wyklęte chciałyby, aby młode pokolenie wiedziało, jak cenną rzeczą jest wolność i jak ważny jest patriotyzm.

Książka ta powinna być lekturą obowiązkową dla młodego pokolenia.

Moja ocena: 10/10

JolaK

ilość recenzji:350

brak oceny 18-05-2016 12:55

,,Dziewczyny wyklęte 2" to zbiór kolejnych szesnastu opowieści o dramatycznych losach dziewczyn, które poświęciły się walce za ojczyznę i dla których wojna nie zakończyła się 9 maja 1945 roku. Irena, Zo, Wiktoria, Marta, Ramzesowa, Ziuta, Ciotka, Eugenia, Ruta, Jachna, Krystyna, Mała Danka, Zofia, Iskierka, Ewunia, 999 to kobiety, które poświęciły swoje najlepsze lata młodości i swoje życie, by wspierać żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, czy też Narodowej Organizacji Wojskowej, a gdy do Polski wkroczyli Sowieci nadal walczyły z komunistycznym reżimem. Ich historie autor przedstawił w formie zbeletryzowanej, dzięki temu zabiegowi można się wczuć w to co przeżywały, a lektura jest przez to lżejsza. Dodatkowo w książce umieszczono dużo archiwalnych zdjęć, które zdecydowanie wzbogacają publikację.

Wszystkie opowieści są przejmujące i dramatyczne. Władysława z Leżajska zdecydowała się wstąpić do konspiracji po śmierci ojca, który należał do podziemia już wcześniej wraz z jej braćmi. Jej mama nie była zaprzysiężona, ale karmiła partyzantów, prała ich ubrania i udzielała im noclegu. Władysława była świadkiem mordu na ojcu i innych mężczyznach dokonanym przez Niemców.

,,Była pierwsza na miejscu kaźni. Jej oczom ukazał się przerażający widok. Na zielonej łące pełnej wiosennych kwiatów leżeli pokotem rozstrzelani. Ciała były rozrzucone w nieładzie, czasem jedno na drugim. Ręce i nogi pomordowanych splątywały się ze sobą, jakby skazani trwali w pośmiertnym uścisku. Władka widziała już w swoim krótkim życiu martwych ludzi, ale widok rozstrzelanych ponad czterdziestu mieszkańców Leżajska wstrząsnął nią do reszty. Drżąc na całym ciele, szukała wzrokiem ojca. I zobaczyła go ... Leżał w samym środku grupy. Chciała do niego pobiec, ale drogę zagradzały jej leżące wszędzie trupy. Na samą myśl o tym, że miałaby nadepnąć na ich ręce, głowy czy piersi, przeszył ją dreszcz. Stała niezdecydowana i łzy napłynęły jej do oczu.
-Tatusiu!-wołała. - Tatusiu!"

W powojennych losach bohaterek przewijają się wspomnienia związane z ubeckimi aresztami śledczymi, torturami i wymuszeniami zeznań, sfingowanymi procesami, wieloletnimi odsiadkami w więzieniach o różnym rygorze. Pomimo dramatycznych przeżyć kobiety starały się powracać do normalnego życia, a często same musiały zapewnić byt i wychowywać dzieci, których ojcowie zostali zabici przez Niemców lub zakatowani w ubeckich więzieniach.

,,Dziewczyny wyklęte 2" to książka-hołd złożony polskim bohaterkom, często nieznanym lub zapomnianym, które walczyły o wolność. To przypomnienie współczesnemu młodemu pokoleniu o dzielności, odwadze, patriotyzmowi, poświęceniu ich przodków, dzięki którym mogą żyć w wolnej Polsce. Warto poznać te wydarzenia i porywające losy bohaterek.