Dzięki za tę podróż

książka

Wydawnictwo Bukowy Las
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Epicka lekcja miłości w San Francisco

Siedemnastoletni Parker po tragicznym wypadku samochodowym załamał się i przestał mówić. Zamiast myśleć o przyszłości po maturze, często wagaruje. Spędza czas w hotelach, obserwując i okradając gości. Pewnego dnia spotyka tajemniczą Zeldę o srebrnych włosach, która twierdzi, że jest nieco starsza, niż sugerowałby jej wygląd. Czy dziewczyna i jej gruby plik banknotów sprawią, że Parker znów będzie cieszyć się życiem?

Oryginalna powieść o pierwszej i ostatniej miłości. Doskonała lektura dla fanów prozy Johna Greena.

Kolejna inteligentna i zaskakująca książka nowej amerykańskiej gwiazdy literatury młodzieżowej, Tommy`ego Wallacha

Niesamowita historia na niebanalne Walentynki
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Bukowy Las
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 31.01.2017

RECENZJE - książki - Dzięki za tę podróż

4/5 ( 1 ocena )
  • 5
    0
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

monweg

ilość recenzji:331

brak oceny 19-04-2017 22:17

Dzięki za tę podróż to moje drugie spotkanie z twórczością amerykańskiego pisarza i muzyka Tommy?ego Wallacha. Wcześniej miałam niewątpliwą przyjemność przeczytania jego debiutu literackiego Przed końcem świata. Dzięki za tę podróż to powieść z gatunku young adult o młodzieży i dla młodzieży. Bohaterem jest siedemnastoletni Parker Santé, który zmaga się z problemami z samym sobą. Nastolatek jest wycofany i od tragicznej śmierci ojca nie wypowiedział ani słowa. Chłopakowi na niczym nie zależy, wagaruje, nie zamierza iść na studia, za to lubi przesiadywać w holu hotelowym, przyglądać się ludziom w nim mieszkającym, czasem ich okradając. Wszystko się zmienia pewnego dnia w Halloween, gdy poznaje piękną srebrnowłosą dziewczynę. Zelda, bo tak ma na imię nastolatka (?) jest fascynująca, ale robi wrażenie, że na niczym jej nie zależy, nawet na pieniądzach, które chciał ukraść Parker. Dziewczyna twierdzi, że ma więcej lat niż na to wygląda, a do tego zamierza popełnić samobójstwo. Co z tego wyniknie? Czekam na pewien telefon. Kiedy zadzwoni, oddam te pieniądze pierwszemu potrzebującemu, którego spotkam. A potem wsiądę w kolejkę, pojadę na most Golden Gate i skoczę z niego. Powieść Wallacha napisana jest w narracji pierwszoosobowej, dzięki czemu mamy nieograniczony dostęp do tego, co się dzieje w głowie Parkera. Poznajemy jego myśli, uczucia, refleksje, obawy czyli wszystko to, co pozwala nam lepiej zrozumieć i poznać chłopaka. Bohaterowie powołani do życia przez Tommy?ego Wallacha nie są idealni, ale nie sposób ich nie polubić. Zagubiony Parker, któremu wszystko wisi i który jest uwięziony z własnymi słabościami. Szalona, ale bardzo inteligentna Zelda, która ma zadanie zmienić nastawienie do życia Parkera. Cudowna dwójka, nie pospolita i taka, którą się pamięta po zamknięciu książki. Czemu wszystkie złe rzeczy zajmują w naszych mózgach o wiele więcej miejsca niż te dobre? Czy każdy tak ma, czy to tylko ja? Znasz odpowiedź? Nie mogę nie wspomnieć o kilku króciutkich opowiadaniach zręcznie wplecionych w fabułę książki. Są przepiękne, choć niestety nie kończą się happy endem. Dodają treści dodatkowego, nieuchwytnego smaczku. Dzięki za tę podróż jest napisaną z niebywałą lekkością historią o przyjaźni i miłości. Na całe szczęście nie jest ckliwa, co mogłoby popsuć zamierzony efekt. To książka o pokonywaniu własnych słabości i ograniczeń. A także o znalezieniu sensu w życiu. A może (i jakkolwiek maleńkie byłoby prawdopodobieństwo, pochylcie się nad nim, proszę), może naprawdę spotkałem na swojej drodze dziewczynę urodzoną dwa i pół wieku temu w Kassel, w Niemczech? A ona odmieniła moje życie w ciągu jednego weekendu, mimo że ja nie zdołałem odmienić jej? Powieść Wallacha zdecydowanie polecam wielbicielom powieści obyczajowych oraz literatury młodzieżowej, choć jestem zdania, że nie jest to książka wyłącznie dla młodego czytelnika. Drugie spotkanie z twórczością amerykańskiego pisarza uważam za bardzo udane i pozostaje mi teraz oczekiwać na kolejne.

Robert Woźniak

ilość recenzji:997

brak oceny 19-02-2017 13:24

Tommy Wallach, to pisarz, którego twórczość poznałem całkiem niedawno. Przeczytałem"Przed końcem świata"-nietypową wariację na temat nieuchronnej katastrofy. Całkiem ciekawa lektura, a w dodatku debiut. Kiedy więc miałem możliwość zaznajomienia się z kolejną jego książką, skorzystałem z okazji. Tym razem, jakkolwiek to zabrzmi temat jest trochę poważniejszy.

Parker ma siedemnaście lat i właśnie przeżył osobistą tragedię. Na skutek traumatycznych wydarzeń przestał mówić. Zaniedbał szkołę, jego najczęstszym zajęciem są wagary, podczas których przesiaduje w hotelach, gdzie obserwuje gości, aby następnie ich okraść. Wszystko się zmienia, gdy w jednym z hoteli spotyka dziewczynę o nietypowym kolorze włosów, z pokaźnym plikiem pieniędzy. Chłopak okrada ją, by w niedługim czasie wrócić, aby... Przekonajcie się sami.

Całkiem ciekawa książka, jednak niektóre sytuacje tutaj przedstawione nie mają prawa się zdarzyć. Z racji tego, że są nieprawdopodobne. Kto złodziejowi oddaje swoje pieniądze? Nie umiem sobie tego wyobrazić. A jeszcze dziewczyna, która swoim zachowaniem, wyglądem potrafi zmienić głównego bohatera. Że też każdy z nas takiej osoby nie spotka. Nasza egzystencja byłaby o wiele prostsza i łatwiejsza-nie ukrywajmy tego. Jednak polecam, mimo niestworzonych sytuacji powieść przekazuje nam wartości, które zawsze są w cenie. Polecam, zachęcam do lektury.

Michał Lipka

ilość recenzji:1979

brak oceny 16-02-2017 14:00

DZIĘKI CI ZA KŁOPOTY

Czwarta strona okładki informuje, że druga powieść Tommy?ego Wallacha to doskonała lektura dla fanów prozy Johna Greena. Nie wiem czy to prawda, Greena nie czytałem, czytałem natomiast m.in. Matthew Quicka i Nicka Hornby?ego i muszę powiedzieć, że Dzięki za tę podróż to powieść w ich stylu. Młodzieżowa, ale nie naiwna, romantyczna, acz nieprzesłodzona, a do tego smutna i wzruszająca.

Parker Santé ma siedemnaście lat, problemy ze sobą i dość specyficzne życie. Śmierć ojca była dla niego prawdziwą tragedią; zamknął się w sobie, przestał mówić, a zanim odważył się wyjść z domu, zmierzył się z długotrwałą psychoterapią. Teraz olewa wszystko, unika szkoły, nie zamierza wybrać się na studia, a dnie spędza na włóczeniu się po hotelach, gdzie okrada gości I nagle w Halloween zauważa ją. W hotelowej restauracji, z całkiem sporą ilością pieniędzy, siedzi ładna, młoda, srebrnowłosa dziewczyna. przykuwając jego uwagę. Kiedy nadarza się okazja, Parker kradnie jej pieniądze, jednak tym razem czuje się jakoś inaczej. Źle. Chwila zawahania, dziewczyna wraca i? to może być początek kłopotów, ale staje się czymś zupełnie innym. Między osobliwą dwójką rodzi się nić porozumienia, chwila rozmowy zmienia się w coś więcej. W końcu dziewczyna, Zelda, jak się przedstawia, wyznaje mu, że chce się zabić. Czeka tylko na telefon, a wtedy odda pieniądze, które ma, pierwszemu lepszemu potrzebującemu, jakiego spotka na swojej drodze, i rzuci się z mostu. Parker nie chce by to robiła, ona nie chce by on marnował swoją przyszłość. Zawiązują więc pewien pakt ? on pójdzie na studia, ona będzie z nim, wydając na niego pieniądze dopóki tych nie zabraknie. Tak zaczyna się dziwna relacja dziewczyny starszej, niż wskazuje jej wygląd, i zgorzkniałego nastolatka, który nie chce dopuścić, by fundusze się skończyły?

Może momentami Dzięki za tę podróż jest powieścią prostą, także pod względem stylu, ale nie ma to najmniejszego znaczenia. Wallach stworzył opowieść, której największą zaletą są emocje, i wszystko inne przestaje mieć znaczenie. Młodzieżowe uczucia, dogłębne, bo przeżywane po raz pierwszy, żywsze, królują w tej opowieści. Zderzone z doświadczeniami Zeldy obnażają swoją naiwność, ale i siłę. A Parker w swoim romantyzmie jest tak podobny do każdego z nas, kiedy kochaliśmy, kiedy chcieliśmy żeby łokcie nasze i dziewczyny zetknęły się w kinie, albo baliśmy się poruszyć, żeby przytulona do nas wybranka nie odsunęła się choćby na milimetr. To wszystko do nas wraca, a my chłoniemy kolejne rozdziały jakbyśmy sami brali udział w opisywanych wydarzeniach.

Co ważne, jest jeszcze zagadka dla tych, którzy nieco mniej romantycznie podchodzą do życia. Co to za rozmowa, która ma zakończyć życie Zeldy? Kim właściwie jest ta srebrnowłosa dziewczyna? I dlaczego chce się zabić? Czy odpowiedzi Was zaskoczą, czy nie ? nie zdradzę, ale powiem jedno; jeśli lubicie dobre historie miłosne, będziecie usatysfakcjonowani. Pytania schodzą bowiem na dalszy plan, zostają uczucia. I naprawdę nie trzeba nic więcej.

Podsumowując: Dzięki za tę podróż to naprawdę znakomita pozycja z gatunku young adult, która spodoba się także i starszym czytelnikom. Warto poświęcić jej dwa, trzy zimowe popołudnia i poznać losy Parkera oraz Zeldy. Dobra zabawa gwarantowana.