Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Dzieci kartografa

książka

Wydawnictwo Świat Książki
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Kiedy Sarah Brown, córka abolicjonisty Johna Browna, uświadamia sobie, że jej talent artystyczny może pomóc uratować życie niewolnikom uciekającym na północ, kreśli zakamuflowane w swoich obrazach mapy dla wyzwoleńczego ruchu Kolei Podziemnej. Po śmierci ojca, kiedy dowiaduje się, że nie może mieć dzieci, kontynuuje jego dzieło: ukrywa ścigane rodziny i nadal maluje obrazy z mapami, a także główki lalek, za pomocą których przekazuje wiadomości walczącym o wyzwolenie.

Eden, współczesna kobieta desperacko pragnąca począć dziecko, przeprowadza się z mężem do starego domu na przedmieściach, gdzie w piwnicy odkrywa porcelanową głowę lalki. Próbuje rozwiązać jej zagadkę i stara się wrosnąć w nową społeczność.

Splątane losy Sarah i Eden łączą przeszłość z przyszłością, zmuszając każdą z nich do przedefiniowania pojęć takich jak: rodzina, miłość i poświęcenie.

Sarah McCoy jest autorką powieści Córka piekarza, która była bestsellerem `New York Timesa` i odniosła międzynarodowy sukces. Była nominowana do Goodreads Choice Award Best Historical Fiction. Wykładała sztukę pisania na uniwersytecie.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Świat Książki
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 16.02.2016

RECENZJE - książki - Dzieci kartografa

4.5/5 ( 17 ocen )
  • 5
    13
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    1

Dominika Ławicka

ilość recenzji:74

brak oceny 17-02-2016 07:47

Każdy z nas posiada mapę swojego życia... "Dzieci kartografa" Sarah McCoy
Na pewno znacie to uczucie, kiedy przewracacie ostatnią stronę powieści, czytacie kończące ją zdanie i ogarnia was smutek, że nastąpiło to tak szybko. Czasem bardzo trudno rozstać się z historią opowiedzianą w książce i jej bohaterami, ale to świadczy tylko o tym, że lektura była warta uwagi i stała się czymś więcej, niż tylko kolejną książką na półce.
Dwie kobiety, dwie historie, jeden wspólny mianownik, tak w dużym uproszczeniu można podsumować najnowszą powieść amerykańskiej pisarki Sarah McCoy, ale "Dzieci kartografa" to przede wszystkim opowieść o odwadze i walce z przeciwnościami losu.

Głównymi bohaterkami są dwie kobiety, Sarah Brown i Eden Norton, pierwsza z nich to córka abolicjonisty, obdarzona niebywałym talentem do tworzenia, malowania zakamuflowanych map, dzięki którym niewolnicy z Południa Stanów Zjednoczonych Ameryki mają szansę uciec na Północ kraju i w ten sposób rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu, jako wolni ludzie. Eden Norton to żyjąca współcześnie kobieta, której największym pragnieniem jest zajście w ciążę, ale wszystko wskazuje na to, że jej marzenie nigdy się nie spełni, co stawia pod znakiem zapytania jej ułożone i jakby się wydawało szczęśliwe życie. Losy obu kobiet zostaną połączone za sprawą pewnej porcelanowej lalki, którą Eden znajdzie w swojej piwnicy...
Autorce udało się bardzo płynnie połączyć przeszłość z teraźniejszością. "Dzieci kartografa" to przesiąknięta emocjami powieść obyczajowa z tłem historycznym, poruszająca trudny temat niewolnictwa. Podarowanie wolności czarnoskórym obywatelom Stanów Zjednoczonych Ameryki miało tragiczne skutki i zapisało się krwią na kartach historii tego kraju. Sarah Brown nie jest postacią fikcyjną, co stanowi dodatkowy atut tej powieści, bo świadomość tego, że główna bohaterka nie jest tylko i wyłącznie wytworem wyobraźni, ale kimś, kto naprawdę istniał, czyni tę opowieść wiarygodną i atrakcyjną, choć nie jest biografią. Sarah McCoy przywraca pamięć nie tylko o słynnej abolicjonistce, przypomina również bardzo ważne wydarzenia historyczne i ofiary ruchu na rzecz zniesienia niewolnictwa, ale "Dzieci kartografa" to również powieść o niezwykłych kobietach, ich odwadze, determinacji i próbie znalezienia w życiu celu.

Biegnąca dwutorowo powieść "Dzieci kartografa" Sarah McCoy to bardzo sprawnie napisana i ciekawie skonstruowana historia, z dużym ładunkiem emocjonalnym, wyrazistymi postaciami i wątkiem historycznym. Ta powieść intryguje, fascynuje i wzrusza jednocześnie, ale pokazuje również, jak bardzo nasze życie przypomina mapę, na której wszystko jest dokładnie zapisane, należy tylko właściwie ją odczytać...
Dominika Ławicka