Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Dżentelmeni PRL-u

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

  Czy dżentelmen jest w modzie? A może czasem się wstydzi? Czy jest wrażliwy, obrażalski, czy kocha adrenalinę równie żarliwie, jak kocha kobiety? Do tego walczy i skrywa się za swoim kostiumem? Dziewięciu bohaterów tej książki - Leopold Tyrmand, Zbigniew Cybulski, Marek Hłasko, Leon Niemczyk, Daniel Olbrychski, Stanisław Mikulski, Jerzy Zelnik, Andrzej Łapicki i Jan Nowicki - to mężczyźni zachwycający sukcesami, podziwiani za urodę, często drażniący wizerunkiem. Wszyscy byli w PRL-u idolami - łączyły ich charyzma, ambicja i zdumiewające losy. Każdy z nich był wzorcem w inny sposób, zawsze jednak w wyjątkowej życiowej roli - roli dżentelmena.



Emilia Padoł (ur. 1985) - dziennikarka i antropolożka literatury. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie doktorantka na Wydziale Polonistyki. Na co dzień współpracuje z portalem Onet, gdzie publikuje swoje teksty i wywiady. Mieszka w Krakowie.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 13.07.2015

RECENZJE - książki - Dżentelmeni PRL-u

4/5 ( 3 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Joanna Korneta

ilość recenzji:315

brak oceny 4-08-2015 23:05

Każdy z bohaterów opisywanych przez Emilię Padoł doczekał się już albo własnej biografii, albo zestawu obiegowych anegdot, albo autobiografii czy zestawu wspomnień. Nie należy się więc po tej książce spodziewać odkryć i rewelacji, informacji nie znanych szerszemu gronu odbiorców. Emilia Padoł jednak tą książką uzupełnia "Damy PRL-u" i ma szansę dotrzeć do masowej publiczności skondensowaną wersją anegdotycznych życiorysów. Pisze w tej książce i o Marku Hłasce, i o Leopoldzie Tyrmandzie (jako przedstawicielach literatury), o Stanisławie Mikulskim, Jerzym Zelniku, Janie Nowickim, Zbigniewie Cybulskim, Leonie Niemczyku, Danielu Olbrychskim i Andrzeju Łapickim jako o przedstawicielach filmu, na widok których paniom mocniej biły serca. Proponuje lekką i rozrywkową publikację: nie sili się ani na naukowy ton, ani na szczegółowe biografie. Teksty z "Dżentelmenów PRL-u" przypominają raczej internetowe artykuły - mają za zadanie przyciągać odbiorców i zapewnić im nieco śmiechu, przy okazji przybliżając poszczególne sylwetki - ale nie wymagają wysiłku poznawczego. W związku z tym "Dżentelmenów PRL-u" dobrze będzie się czytać każdemu, kto do tej pory nie zagłębiał się przesadnie w życiorysy sław minionej epoki. Książka jest zgrabnie napisana i pełna ciekawostek - to powinno wystarczyć masowej publiczności.