Drzwi do piekła

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Życie, które stało się piekłem. Piekło, w którym odnajdziesz miłość.
Daria, dwudziestoletnia dziewczyna zakochała się w starszym od siebie mężczyźnie. Edward był wówczas redaktorem naczelnym pisma literackiego, widział w niej zdolną pisarkę i fascynującą kobietę. Nikt nie znał prawdziwego oblicza ich związku. Nikt też nie zrozumiałby takiej miłości, miłości-wyzwania, miłości-gry, miłości-kontroli. Daria kochała męża. I zabiła go. Z miłości. A potem zadzwoniła na policję. Skazana na dwanaście lat za zbrodnię w afekcie, trafiła do więzienia dla kobiet. Do piekła, które okazało się dla niej czyśćcem. Drogę do samej siebie odnalazła dzięki drugiej kobiecie...

`Materiały do tej powieści zebrałam wiele lat temu w więzieniu dla kobiet w Krzywańcu, gdzie siedziały głównie morderczynie swoich męźów. Jedna z moich bohaterek, Agata, to prototyp pewnej więźniarki, z którą tam długo rozmawiałam.
Oczywiście służba więzienna ostrzegała mnie przed nią jako niezwykle niebezpieczną, nieobliczalną osobą. Przywiozłam stamtąd fantastyczny materiał, ale minęło sporo czasu, zanim zrozumiałam te kobiety. Ta książka niesie siłę, bo sama ją w sobie mam.`
Maria Nurowska

Drzwi do piekła Marii Nurowskiej, historia o niebezpiecznej miłości, opowiada o najciemniejszych stronach kobiecej duszy. Zaledwie jeden krok dzieli Darię od zakochania do małżeństwa, od wyzwania do zdrady, od zaufania do kłamstwa, od poczucia władzy do zniewolenia. Najdłuższa droga, jaka ją czeka, droga przez piekło, prowadzi do wolności i zaakceptowania samej siebie.


Maria Nurowska - jest jedną z najbardziej znanych polskich powieściopisarek, po jej książki sięga kilka pokoleń czytelników, wiele z nich to bestsellery, które miały kilkanaście wydań. Najbardziej znane jej powieści to m.in. Hiszpańskie oczy, Rosyjski kochanek, Miłośnica, Mój przyjaciel zdrajca, Sprawa Niny S czy Nakarmić wilki.
Książki Nurowskiej przetłumaczono na szesnaście języków.
Autorka Drzwi do piekła dzieli czas między Warszawę a Bukowinę Tatrzańską, gdzie zbudowała dom i założyła pensjonat. Pisze w niewielkim gabinecie, z którego rozciąga się oszałamiająco piękny widok na góry. Tam właśnie powstają powieści o kobietach naznaczonych miłością i namiętnością, które walcząc z przeciwnościami losu, torują sobie drogę do szczęścia. Jej bohaterki niejednokrotnie muszą zmierzyć z własnym życiem i rozpocząć je na nowo tak jak Maria Nurowska.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 11.01.2012

RECENZJE - książki - Drzwi do piekła

4.4/5 ( 5 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

kajakrasnal

ilość recenzji:79

brak oceny 17-05-2012 12:12

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Świat Marii Nurowskiej zawsze dotknięty jest opanowaniem, zdystansowaną emocją i intymną historią, której czytelnik przygląda się z zaciekawieniem. W przypadku powieści ?Drzwi do piekła? jest zachowany ten sam schemat. Opowieść, chociaż bulwersująca i kontrowersyjna jest podana na jednym poziomie bez buntu, krzyku i walki. Emocje w niej zawarte są wyciszone i nie wyolbrzymiają dramatów ludzkich. Bohaterzy naznaczeni są samotnością, poczuciem przegranej, zagubieniem, a przy tym brakuje im wyrazistości. Jako czytelnik przyglądałam się temu ze zdumieniem. Spadałam w otchłań ciemności nie czując przy tym nic. Jak to możliwe?

Daria jest pisarką. Jej mąż Edward redaktorem naczelnym pisma literackiego. Ich specyficzne małżeństwo z toksyczną miłością obojgu nie przyniosło ani szczęścia ani spełnienia. To, co ich łączyło było chore, odchylone od normy, niemożliwe do przyjęcia. O tych zaburzonych relacjach, które za tło mają miłość dowiadujemy się z relacji Darii, która odsiaduje swój wyrok w więzieniu dla kobiet za zabicie swojego męża. Jednocześnie w naprawdę dobrze stworzonej narracji, która płynnie porusza się po czasie przeszłym i teraźniejszym poznajemy tajniki życia za murami. Bohaterka opowiada o tym, co tam widzi, słyszy i doświadcza. Opowiada o bramach piekła, o które się ociera. Wulgarność tamtego świata zmieszana jest ze zwierzęceniem, ale Daria odnajduje drogę do człowieczeństwa. Odkrywa nie jedną ludzką twarz, uczucie, łzę. Coś, co nie ma prawa istnieć w tym miejscu. Darii udaje się przetrwać wśród nieobliczalnych kobiet i poniżających zasad. Nawet odczuwa pewien rodzaj komfortu żyjąc tam. Życie za murami staje się dla niej łatwiejsze niż na wolności.

Jeżeli ta książka jest tylko wstępem do historii, którą będzie nam dane poznać, to ja ją przyjmuję z otwartymi rękami. Jeżeli jednak jest to jednorazowa opowieść, to uważam, że nadmiar informacji, wątków i problemów zaszkodziły temu utworowi. Morderstwo, gwałt, przemoc, upokorzenie i brak emocji. Ludzkie dramaty, odrzucenie, nienaturalne uczucia i obojętność. Pasja, sukces, przyjaźń i beznamiętny koniec. Tego moja świadomość nie przyjmuje w tej powieści. Ja szamoczę się przy niej i tworzę stos pytań pragnąc zrozumieć i poczuć. Autorka natomiast brnie dalej, szybciutko do przodu, jakby jej się gdzieś spieszyło. Nie zatrzymuje się nad tym, co wstrząsa, oburza i odbiera oddech w piersiach.

Książka jak dla mnie jest zbyt zimna i przedmiotowa. Stworzone bohaterki są wyssane z życia, nie posiadają barw i wydają się być przeźroczyste. Fabuła natomiast, która chce dotknąć życia więziennego za płytko wsiąknęła w ten świat.

Myślę, że nie łatwo się pisze o kobiecie bez wyrazu, która jest nijaka, jakby wycofana z życia realnego. Sztuką jest wykreowanie w niej czegoś, co może przyciągnąć, zafascynować, poruszyć. Nie łatwo też czyta się o takiej postaci i sztuką jest dostrzec w niej coś inspirującego, co pobudzi do refleksji, co nakaże się zatrzymać. Dlatego najnowsza powieść Marii Nurowskiej w podobny sposób oburza jak i fascynuje, spada na dno by po chwili wznieść się ku górze. Cóż, trzeba poczekać na drugą część tej historii, która ma ukazać się w październiku tego roku w książce pod tytułem ?Dom na krawędzi?. Może wtedy Daria i jej codzienność nabiorą pewnego dynamizmu.

baha

ilość recenzji:92

brak oceny 8-02-2012 13:34

Niezwykle wciągająca i poruszająca książka, mimo, że mocne sceny więzienne mogą być trudne do lektury dla osoby wrażliwej. Proza Nurowskiej jest na wskroś kobieca, a jednocześnie nie jest to łatwa powiastka polecana przez kolorowe czasopisma. Autorka porusza trudne tematy, kreuje bohaterów, którzy wymykają się prostym podziałom takim jak dobry-zły. Pokazuje jak na jeden czyn wpływa wiele złożonych czynników, tworzy świat, który jest wiarygodny, dlatego czytelnik zadaje sobie wiele pytań w trakcie tej lektury i nie może się oderwać od losów postaci śledząc historię do samego końca.

czarnobiala

ilość recenzji:1

brak oceny 13-01-2012 01:30

Nowa książka Marii Nurowskiej „Drzwi do piekła” porusza, zadziwia, szokuje, przeraża bezpośredniością. Świetnie napisana, czyta się ją dosłownie jednym tchem. Nurowska zastosowała ciekawą formę narracji, krzyżując teraźniejszość ze wspomnieniami bohaterki.
Po przekroczeniu bramy więzienia Daria Tarnowska znalazła się w piekle, w miejscu przemocy, okrucieństwa, gwałtu. Ona, osoba kulturalna, oczytana, inteligentna, wrażliwa na piękno, nagle musiała dostosować się do rzeczywistości, która stanowiła odwrotność jej osobowości. Nurowska porusza tematykę, dotąd nieobecną na polskiej scenie literackiej. Nieprzeciętnie odważna powieść dla dorosłego czytelnika. Bardzo gorąco polecam!!!