SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Drugi koniec świata

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Literackie
Data wydania 2017
Oprawa miękka
Ilość stron 511

Opis produktu:

Opowieść o tym, że nic nie jest nam dane na zawsze, o dziedzictwie, które nieświadomie w sobie nosimy, o przemijaniu i przebaczeniu.
Nowa powieść autorki bestsellerowych "Kilku dni lata".

Jest rok 1938. W Mirabilii pod Nowogródkiem mieszkają obok siebie Polacy, Białorusini, Tatarzy i Żydzi. Są wśród nich gospodarze, jest pisarz ikon, żydowski skryba, szeptucha i jurodiwy. I dwie siostry - Olga, która chce tylko przyzwoicie przeżyć swoje życie, oraz Joanka, marząca o tym, by zostać aktorką. Świat, który miał trwać wiecznie, nieoczekiwanie kończy się we wrześniu 1939 roku, gdy do Nowogródka wkraczają Rosjanie.
Kilkadziesiąt lat później, we współczesnej Warszawie, poznajemy Joasię, wnuczkę jednej z sióstr. Skończyła właśnie wydział aktorski i walczy o pracę w zawodzie. Śni jej się wielka kariera, a tymczasem nie zawsze stać ją na opłacenie czynszu. Nieoczekiwanie otrzymuje propozycję zagrania epizodu w filmie fabularnym. Wszystko jednak przebiega zupełnie inaczej, niż przypuszczała...

"Drugi koniec świata" to opowieść o pasji i sile przetrwania na przekór wszystkiemu, o sztuce i miłości, o naszej bezradności wobec zła i ulotności istnienia. Czy sami kształtujemy nasz los, czy jest on już zdeterminowany genami, miejscem i czasem urodzenia?
Przedwojenny Nowogródek i tętniąca życiem współczesna Warszawa - w nowej powieści Małgorzaty Sobieszczańskiej te światy doskonale się przeplatają. Autorka po raz kolejny udowadnia, że jak mało kto potrafi pisać o ludziach, ich sile, wytrwałości, marzeniach i namiętnościach.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwa: Literackie
Kategoria: Literatura piękna,  Dla kobiet,  Powieść historyczna,  książki dla babci,  książki dla starszych pań,  książki na jesień,  książki na lato
Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2017
Wymiary: 130
Ilość stron: 511
ISBN: 978-83-08-06347-7
Wprowadzono: 05.07.2017

RECENZJE - książki - Drugi koniec świata - Małgorzata Sobieszczańska

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 10 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    0
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Anna

ilość recenzji:639

brak oceny 8-04-2019 16:23

Z twórczością autorstwa Pani Małgorzaty Sobieszczańskiej miałam okazję zapoznać się, w momencie, kiedy pod zasłoną tajemniczego brzmiącego tytułu w książce pt.Drugi koniec świata odkrywałam indywidualne losy tych niezwykłych bohaterów.

Każda z przeczytanych przeze mnie pięciu części przedstawia chwilami sytuacje życiowe mające swoje odzwierciedlenie we współczesnym świecie, gdyż podobnie jak bohaterowie czujemy się samotni w świetle narastających problemów i czekającego nas niepewnego jutra.

Dla nas Czytelników bohaterowie Ci powinni być autorytetami, ponieważ zachowują prawidłowe postawy względem ówczesnych przeżyć, które czyni ich życie pełnych tajemniczych zbiegów okoliczności losowych, ale za to w relacjach sąsiedzkich wypełnione jest wzajemną pomocą, życzliwością.

Wątek Joanny, wnuczki Joanki, jednej z głównych bohaterek został opisany trafnie, realistycznie, gdyż możemy, z bliska przyglądnąć się jak wygląda rzeczywistość ciężkiej pracy artystycznej związanej z teatrem, serialem.

Życie to właściwie oparte jest na kłamstwie i o tym przekonuje się Joasia.

Do końca pozostaje zachowana tajemnica, dlaczego tak mocno w dążeniu realizacji marzeń wnuczki o zawodzie aktorki mocno kibicuje jej babcia.

Nie zabraknie w książce opisów dotyczących życia codziennego pełnego momentami i przepełnionego strachem, a posiadającymi swój cel i nadzieję, z jakim bohaterowie tej niezwykle napisanej rodzinnej sagi musieli wędrować, aby Czytelnik do końca mógł się przekonać o tym, czy dozna uczucia emocji, skrytości, które będą mu towarzyszyć do samego końca.

Wprowadzenie, które zrobiło, na mnie wrażenie to są zamieszczone na samym początku słowa autorstwa Pana Stanisława Barańczaka, który to odniósł się do przyzwyczajenia człowieka do jego domu. Idealnie one przy tym pasują do tytułu książki.

Konstrukcja dialogowa w opisanych pięciu części została umiejętnie dobrana do każdego z bohaterów oraz sytuacji życiowej z nim związanej.

Należy zawsze być pozytywnie nastawionym do życia, a negatywne strony charakteru pozostawić w tyle i nie zwracać na nie uwagi w dobie otaczającej nas niepewnej rzeczywistości.

Warto przeczytać tę rodzinną sagę.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Maadziuulekx3

ilość recenzji:175

brak oceny 11-08-2017 19:05

Długo zastanawiałam się jak się zabrać do napisania tej recenzji. Dalej nie wiem, co mam myśleć o tej książce. Z jednej strony mi się podobała, w dość szybkim tempie ją przeczytałam, jednak z drugiej strony była dla mnie dziwna, czasami niezrozumiała, a także zdarzało mi się pogubić w fabule. Myślałam, że jeśli dam sobie czas na przemyślenia moja opinia względem opowieści się nieco zmieni, bardziej ją zrozumiem i docenię, niestety tak się nie stało.

Przedwojenny Nowogródek i współczesna Warszawa- tam żyją Joasia, Olga, Joanka. Każda z nich opowiada o swoim życiu, przyzwyczajeniach, emocjach, doznaniach. Ich światy przeplatają się między sobą, odkrywają przed czytelnikiem swoje sekrety. Różne pokolenia, jedna wspólna historia.

Lektura nie była dla mnie jakimś wielkim arcydziełem, by ją wysoko ocenić, ani strasznym gniotem, by dać jej najniższą notę. Moja opinia względem tej powieści jest na pograniczu trójki. Były momenty, że się mega wciągnęłam, kolejne rozdziały pochłaniałam w szybkim tempie, by poznać dalsze losy bohaterów i dobrnąć do zakończenia historii. Ale zdarzały się też takie chwile, że gubiłam się w fabule. Raz przenosiliśmy się do przeszłości, później do przyszłości czy teraźniejszości i odnalezienie się w rozgrywających się wydarzeniach sprawiało mi niejaką trudność. Co często odbierało przyjemność z czytania lektury.

Jednak ciekawość zawsze brała górę nad skreśleniem lektury całkowicie. Zastanawiałam się co wydarzy się dalej za każdym razem, gdy kończyłam kolejny rozdział. I to działa na plus tej powieści, książka mnie do siebie nie zraziła, pomimo, że gubiłam się w niektórych wątkach, była czasami dziwna i niezrozumiała, to z czystej ciekawości postanowiłam ją skończyć i sprawdzić czy zmienię do niej zdanie. Nie zmieniłam całkowicie. Czegoś mnie jednak nauczyła, skłoniła do refleksji, zaskoczyła, dała nie raz do myślenia. Przedstawiła różne pokolenia, barwnych i charakterystycznych bohaterów, to ile człowiek jest w stanie wyrządzić krzywdy drugiemu człowiekowi, by przeżyć, albo żeby się kogoś pozbyć. Pozwoliła mi spojrzeć inaczej na różne sprawy i to kolejny plus na tak dla powieści.

Pewnie teraz dużo osób mi zarzuci, że nie dostrzegam jej piękna i przesłania jakiego ze sobą niesie. To prawda źle zinterpretowałam lekturę i pewnie jej do końca nie zrozumiałam, widząc ile powieść zbiera pochwał na Instagramie. Chyba do tej opowieści jeszcze ostatecznie nie dorosłam, nie dostrzegłam tego, co w sobie tak dokładnie skrywa. Jak na ten moment była dla mnie przeciętna, średnia, bez większych ochów i achów. Może za parę lat moja opinia względem powieści się zmieni, inaczej spojrzę na to, co się w niej działo. Dostrzegę przesłanie jakie w sobie zawiera. Zobaczymy, lektury nie skreślam. Dam sobie czas. Mam nadzieję, że opowieść znajdzie swoich miłośników.

Czy recenzja była pomocna?