Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Droga przez piekło

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

  Opowieść Fayzy D. ukazuje najnowszą historię Syrii, dramatyczny los tłamszonego, poniżanego ludu, rebeliantów i uchodźców.
 `Mam dziewiętnaście lat, a czuję się, jakbym przeżyła tysiąc żyć.`

  To zwyczajna syryjska rodzina - niezbyt zamożna, kochająca się. Ojciec, drobny urzędnik, dorabia jako kierowca, matka uczy angielskiego. Aż pewnego dnia ojciec trafia do assadowskiego więzienia. Jako jeden z niewielu wraca, ale całkiem odmieniony. A kiedy na Zabadani, miasteczko, w którym mieszkają, zaczynają spadać bomby, postanawia zabrać żonę i dzieci do swojej rodziny w Damaszku.
  Dla najstarszej córki, Fayzy, to dramat - rozłąka z ukochanym, którego w dodatku nie akceptują jej bardzo religijni i tradycyjni dziadkowie ze strony ojca. Dzieci zaczynają żyć więc w aurze głębokiego konfliktu i wrogości dwóch rodzin - postępowej i fanatycznej. Pod wpływem swojej matki i sióstr ojciec zaczyna katować żonę, od córek żąda bezwzględnego posłuszeństwa, noszenia czadoru, podporządkowania się woli jego rodziny, co dla Fayzy oznacza zerwanie z ukochanym.
  Jej narzeczony walczy w Zabadani z reżimem. W końcu, kiedy grozi mu śmierć, razem z rodzicami opuszcza kraj i wyjeżdża do Libanu.
  Życie w ciągłym strachu i biedzie, w terrorze politycznym i przemocy w domu staje się dla Fayzy nieznośne. Kiedy po ciężkiej chorobie umiera wspierająca ją zawsze matka, postanawia uciec. Odtąd jest nie tylko niepokorną dziewczyną, ale tą, która okryła rodzinę hańbą. Krewni ojca nigdy jej tego nie wybaczą.
  W Libanie, z trudem zdobywając grosze na przetrwanie, razem z mężem wychowuje najmłodszego brata, nie poddając się i wciąż marząc, że kiedyś będą mogli cieszyć się wolnością i normalnością.


Fayza D. jest Syryjką. Urodziła się w Zabadani, niedaleko Damaszku. Jako dziecko uczyła się w szkole podstaw ideologii partii Baas. Była też świadkiem okrucieństw, jakich dopuszczał się reżim Assada wobec własnego narodu. Uciekła, kiedy miasto, bombardowane przez armię, praktycznie przestało istnieć. Podobnie jak dwa miliony rodaków, zmuszona była wybrać wygnanie. Obecnie mieszka w Libanie. Mówi, że kiedyś zostanie lekarką. O ile uda jej się przetrwać...

Djénane Kareh Tager - jest dziennikarką. Wydała wiele książek, między innymi "40 batów za spodnie" (2012), którą napisała wraz z Lubną Ahmad al-Hussein oraz "Sous mon niquab" (2010), która przyniosła jej wielki sukces we Francji.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 28.10.2014

RECENZJE - książki - Droga przez piekło

4.8/5 ( 13 ocen )
  • 5
    12
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

anita m.

ilość recenzji:1

brak oceny 9-11-2014 00:41

Przerażający jest to obraz. Naprawdę. Ludzie umierający w szpitalach jak w średniowieczu, obojętni, a może po prostu zastraszeni, nie mający ani leków ani sprzętu lekarze. Czytałam to i zachodziłam w głowę jak to możliwe, że ludzie trwają pod takimi rządami. Jak silna musi być to władza skoro takie rzeczy nie budzą buntu na masową skalę. Jak wielki musi być poziom strachu o własne życie. Chyba nigdy tego nie zrozumiem, może to i w sumie dobrze.

diabelek

ilość recenzji:1

brak oceny 7-11-2014 03:33

Fayza D. jest uciekinierką, choć sama nie lubi się tak określać. Jedną z dwóch milionów jakie uciekły z Syrii. Ten masowy exodus wywołany został przez dyktatorskie rządy. Kobieta opowiada bardzo szczegółowo o torturach jakim poddaje się więźniów, o strasznych rzeczach jaki niewinnym ludziom się wyrządza w imię utrzymania władzy i zastraszenia przeciwników politycznych. Co ta biedna dziewczyna przeszła. Najbardziej mnie denerwowało zachowanie jej ojca. Współczułem mu, gdy trafił do więzienia i co tam przeszedł, ale to jaki się stało potem mnie przerażało. Z łagodnego, strachliwego mężczyzny przeobraził się w agresywnego tyrana. To niesamowite jak silną rolę w życiu jednostki w Syrii odgrywa rodzina. Ja nie mógłbym żyć w takim kraju, kobiety mają tam naprawdę przechlapane. Warto sobie przeczytać, by uświadomić co się ma. Jakie możliwości.

urwis

ilość recenzji:1

brak oceny 6-11-2014 17:19

Ciężko to sobie nawet wyobrazić co jest opisane w tej książce. Ludobójstwa, potworne męczarnie ludzi umierających w więzieniach i niemal opuszczonych szpitalach. Opisy konania matki narratorki naprawdę są wstrząsające i smutne. Rzeczywiście ten czas przed uchodźstwem musiał być dla Fayzy koszmarem, piekłem istnym. Niepojęte są zbrodnie reżimu al-Asada. Straszne są także diagnozy stawiane przez autorkę, opisy kondycji Syryjczyków.

zen

ilość recenzji:1

brak oceny 5-11-2014 12:08

Ja to już nie wiem co gorsze. Cała ta wojna domowa, ten okropny reżim Baszszara al-Asada czy nie mniejszy reżim fanatycznej rodziny ojca. Jak się to czyta to nie sposób nie pomyśleć boże co ci ludzie mają w głowach. Czemu są tak fanatyczni, bezwzględni, takie mają średniowieczne obyczaje. Książka jest naprawdę mocna i bardzo ciekawa. Odsłania wiele i daje świadomość czym jest reżim polityczno-kulturowy. Fayza D., Djénane Kareh Tager pokazały w swojej książce jak ideologia Baas (socjalistyczna partia rządząca w Syrii) niszczy jednostki. Przerażające było to, że ta indoktrynacja zaczyna się już w dzieciństwie. Poza tym pokazuje także jak bardzo ludzie w tym kraju są zgnębieni przez tradycję i religię. Czyta się to ze wzruszeniem, to znów z niedowierzaniem. Ciężko to opowiedzieć nawet, to trzeba przeczytać.