SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

BIAŁYSTOK. Biała siła, czarna pamięć

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Czarne
Data wydania 2019
z serii Reportaż - Czarne
Oprawa miękka
Liczba stron 288

Opis produktu:

Białystok. Według rankingu `Guardiana` żyje się tam lepiej niż w jakimkolwiek innym polskim mieście, lepiej nawet niż Wiedniu czy Barcelonie. To na Podlasiu mieszkali obok siebie Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi i Tatarzy. To tu narodził się język esperanto i tutaj przyszło na świat pierwsze polskie dziecko z in vitro. Jak doszło do tego, że w medialnym przekazie dominują płonące mieszkania, swastyki na murach, antysemityzm, rasizm i kibolskie porachunki?

Marcin Kącki szuka śladów wymordowanych sąsiadów, przygląda się krwawiącej hostii z Sokółki, czyta tablice pamiątkowe i akta prokuratorskie. Rozmawia ze społecznikami, z przedstawicielami władzy i Kościoła, z mieszkańcami wsi i bloków, z młodymi neofaszystami.

Z tego wielogłosu wyłania się złożona historia `miasta bez pamięci`. Mocna książka pisana w bezlitosnym świetle reporterskich reflektorów, bez taryfy ulgowej, ale i bez jednoznacznych ocen.



`Myślałem, że po `My z Jedwabnego` Anny Bikont nic więcej o polskim antysemityzmie powiedzieć się nie da. Marcin Kącki udowadnia, że jest inaczej. Białystok z jego wstrząsającego reportażu to miasto ogarnięte zbiorową amnezją, miasto, które wyspecjalizowało się w sztuce zapomnienia o żydowskiej przeszłości, wreszcie miasto, w którym przez lata swastyki kwitły bez przeszkód.
A obraz kirkutu ukrytego w całości pod grubą warstwą ziemi i gruzu, na których powstał radosny park, zmienia się w piekielnie celną metaforę nie tylko stolicy Podlasia, ale wszystkich miejsc napisanych po wojnie na nowo, `bez menory i mezuzy`.
Wielka, choć skromna książka.` Michał Olszewski
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2019
Wymiary: 130x210
Liczba stron: 288
ISBN: 9788380499119
Wprowadzono: 05.09.2019

RECENZJE - książki - BIAŁYSTOK. Biała siła, czarna pamięć - Marcin Kącki

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 7 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    1
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

ilo99

ilość recenzji:2408

21-05-2020 21:24

Ten reportaż to straszny miszmasz. Znajdziemy w nim informacje o wszystkim ? o Zamenhofie i esperanto, o Żydach mieszkających w Białymstoku przed II wojną światową i obecnie, o disco polo i kibicach Jagiellonii, o pogromach jakich doświadczyli mieszkańcy wsi podczas wojny ze strony partyzantów, o in vitro, o cudzie w Sokółce, o mniejszościach seksualnych, Czeczenach i młodzieży Wszechpolskiej. Taki bigos hultajski na winie. Jest o wszystkim i teoretycznie obiektywnie. Jednak tak się składa, że nie zawsze przedstawiane są argumenty drugiej strony, nie zawsze autor dociera do innych opinii lub je weryfikuje. Chce pokazać, że Białystok stał się miastem nietolerancyjnym, w którym dominują poglądy katolickie i to robi. Czy tak rzeczywiście jest? Nie wiem. Ale ta książka nie przekonała mnie w stu procentach. Nawet w nie siedemdziesięciu. Może pięćdziesiąt bym jej dała, patrząc na to jak zachowują się nasi rodacy, nie tylko z Białegostoku.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?