Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Barbie i Ruth

Historia najsłynniejszej lalki na świecie oraz kobiety, która ją stworzyła

książka

Wydawnictwo Kobiece
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Ta przejmująca biografia to nierozerwalna historia dwóch niezwykłych kobiet. Jedną z nich jest każdemu doskonale znana, kultowa lalka Barbie. Drugą... jej kreatywna i zdeterminowana pomysłodawczyni kryjąca się za imieniem Ruth.

Barbie to ikona zabawek. Tą lalką bawiła się niemal każda dziewczynka. Niewielka, acz szalenie zmysłowa Barbie powstała w 1959 roku. Stała się międzynarodowym skarbem - w samej Ameryce bawiło się nią 90 % dziewczynek, a wierne fanki zjednała sobie w 150 krajach. Cóż to za wszechstronna persona! Startowała w igrzyskach olimpijskich, trudziła się zawodem pilotki sił powietrznych, pracowała jako właścicielka butiku, startowała w wyborach na prezydenta i niewątpliwie wywołała kulturowy przełom!

Ruth Handler to pomysłodawczyni najsławniejszej lalki świata. Była dziesiątym dzieckiem rodziców polskiego pochodzenia, szalenie ambitną i kreatywną businesswoman. Stworzyła markę, która zmieniła dzieciństwa niemal całego świata. Kiedy doświadczył ją rak piersi, pokonała go z zawziętością i determinacją. Dzięki dorobkowi życiowemu i zawodowemu, Ruth zyskała miano pionierki, humanitarnej osoby i mistrzyni przedsiębiorczości.
Bazując na oryginalnych badaniach, obszernych wywiadach i wcześniej niedostępnych materiałach, Barbie i Ruth opowiada fascynującą historię o tym, jak dwie kobiety na zawsze zmieniły amerykański światu biznesu i kultury.

Barbie i jej twórczyni, zamaszyście zaznaczająca swoje miejsce businesswoman, która stworzyła największe przedsiębiorstwo zabawek, mają coś do powiedzenia.
- "Time Magazine"
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Kobiece
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 23.03.2017

RECENZJE - książki - Barbie i Ruth, Historia najsłynniejszej lalki na świecie oraz kobiety, która ją stworzyła

4.4/5 ( 9 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    3
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Do dzieła

ilość recenzji:1

brak oceny 27-04-2017 22:43

(?) Barbie i Ruth autorstwa Robin Gerber to pierwsza (i chyba wciąż jedyna) biografia Ruth Handler. W oryginale ukazała się roku 2009, w kwietniu 2017 wydaje ją w Polsce Wydawnictwo Kobiece. Czytelnik poznaje historię życia Ruth (1916-2002), dziesiątego dziecka polskich Żydów, którzy wyemigrowali do Ameryki. Z racji problemów finansowych, rodzice zdecydowali się oddać ją pod opiekę starszej siostry i jej męża. Tam spędziła dzieciństwo i lata młodzieńcze, co zapewniło jej lepszy byt niż w domu rodzinnym. Mimo tego ?porzucenia?, które odbije się na jej relacjach z matką a także z jej własnymi dziećmi, rodzina zawsze będzie ważna dla Ruth. Choć w młodości losy jej miłości z Izzym, a potem Elliotem Handlerem (na prośbę Ruth, ukochany zmienia imię) toczyły się różnie, to u jego boku spędzi resztę życia. To dzięki uzupełnianiu się tych dwojga ? oryginalnego, dostrzegającego potrzeby i trendy artysty oraz mistrzyni marketingu ? powstaną firmy produkujące biżuterię, akcesoria i dekoracje domowe, a finalnie także Mattel, która stanie się jedną z największych korporacji na świecie i bezkonkurencyjnie największą firmą zabawkarską. Gerber odsłania kuluary rodzenia się tej potęgi: wszystko zaczęło się od jednoosobowego warsztatu w garażu a nawet po powstaniu firmy z prawdziwego zdarzenia nie było łatwo, o czym świadczy chociażby fakt, iż w celu zmniejszenia kosztów transportu Ruth wynajęła ciężarówkę i samodzielnie ? w szpilkach i sukience ? rozwoziła zamówienia. (?)

Na sukces Ruth i Elliot pracowali wiele lat, poświęcając życie rodzinne i towarzyskie (w celu swego rodzaju rekompensaty Ruth wpadnie na pomysł nazwania wyprodukowanych lalek imionami dzieci ? Barbie i Kena, co tylko spotęguje napiętą już atmosferę). W końcu Handlerom udaje się zawładnąć międzynarodowym handlem zabawek. I mimo że przez większość czasu Elliot figurował jako prezes Mattel, to było, jak sama mawiała, dziecko Ruth. W latach 50., kiedy firma powstała, ale także później, świat biznesu był całkowicie zmaskulinizowany i tylko dzięki wyjątkowej determinacji, przedsiębiorczości i pewności siebie kobiecie, a do tego Żydówce, udało się dyktować zasady obowiązującej w nim gry. Mattel było zresztą firmą, której szeregi niemal w połowie zasilały kobiety. Nie zawsze jednak sytuacja miała się tak różowo. Barbie, jeden z nielicznych autorskich pomysłów Ruth, zanim stała się globalną ikoną zabawek i popkultury w ogóle, długo zalegała na magazynowych półkach, uznawana za symbol seksizmu. Dopiero po latach zaczęła ? a wraz z nią Ruth ? triumfować. Nie był to jednak koniec problemów Handlerów.

Gerber ujawnia, że Ruth Handler była kobietą szczególną nie tylko dlatego, że stworzyła lalkę Barbie. To także kobieta, która musiała zmagać się z nowotworem piersi i poddać się mastektomii. Do końca życia towarzyszył jej ogromny ból fizyczny i psychiczny, dodatkowo potęgowany odebraniem jej firmy i postawieniem zarzutów o przestępstwa fiansowe. Gerber pokazuje, jak silną była osobą, jak radziła sobie z porażką (mimo że nienawidziła przegrywać najbardziej na świecie i nigdy się do przegranej nie przyznała). Pokazała wreszcie, że przywróciła wiarę w siebie tysiącom kobiet, tworząc Nearly My, firmę produkującą protezy piersi pozwalające im na powrót być atrakcyjnymi.

Niedawno na rynku książki ukazała się Milionerka, biografia najbogatszej Polki w historii, Barbary Piaseckiej Johnson, pióra Ewy Winnickiej. Choć lekturę mam dopiero w planach, wiem, że po tę pozycję sięgają chętnie także mężczyźni. Zapewne nie sugeruja się jedynie uniwersalnym tytułem i subtelną okładką, ale myślę, że walory te nie są obojętne. Przyglądając się tendencyjnej szacie graficznej, i tytułowi trochę też, zastanawiam się, czy sięgnęłabym po tę książkę w księgarni. A po Barbie i Ruth, biografię dużo bardziej uniwersalną niż wydaje się to na pierwszy rzut oka, sięgnąć warto. Nie tylko dlatego, że Ruth Mosko Handler miała w sobie trochę polskości. To naprawdę dobrze napisana książka, będąca owocem intensywnej pracy autorki, która nie wybiela głównej bohaterki. Wręcz przeciwnie, Gerber zwraca uwagę na to, czego dokonała, co miała za uszami i jak swoje winy odkupiła Ruth. Dawno nie czytałam tak lekkiej, błyskotliwej i wciągającej książki.

...

Projekt: książka

ilość recenzji:36

brak oceny 26-04-2017 21:11

Nie znam żadnej dziewczynki, która nie chciałaby mieć lalki Barbie. Tej pięknej plastikowej blond figurki w różowym wdzianku. Ja miałam dwie, a nawet Kena. Nie doczekałam się domku dla lalek ani nawet samochodu dla niej ale i tak to była jedna z moich ulubionych zabawek. Mało kto z nas jednak wie, że za tą legendarną już lalką stoi kobieta o polskich korzeniach.

Ruth Handler nie miała łatwego życia. Urodzona jako dziesiąte dziecko żydowskich imigrantów, którzy przyjechali do Stanów z Warszawy wychowywana była przez najstarszą siostrę. Od początku wiedziała, że pragnie kompletnie innego życia, niż to, które widziała na co dzień. Nie chciała zostać zdegradowana do pracy kury domowej, która musiała opiekować się dziećmi i dbać o dom. W wieku 10 lat pomagała swojej siostrze obsługując kasę fiskalną. Błyskotliwa i zdeterminowana Ruth nie dała się zdominować i wspólnie z mężem Elliotem, genialnym projektantem i grafikiem założyli swój pierwszy biznes. W czasach, w których kobietom nie wolno było prowadzić firmy czy nawet uczestniczyć w rozmowach partnerskich Ruth robiła wszystko, aby jej nie ignorowano. To ona była mózgiem i zarządzała sprzedażą czy reklamą produktów. Początki były trudne. Nie zawsze mieli odpowiednie fundusze na produkcję. Często musieli zapożyczać się u znajomych czy rodziny. W końcu małżeństwo Handlerów wybiło się na pierwsze miejsce wśród producentów zabawek, a Ruth zdobyła sławę projektując legendarną już lalkę Barbie i Kena, nazwane imionami jej dzieci.

?Skoro różniła się od innych kobiet, to mogła być kimkolwiek zechciała, a to, czego najbardziej pragnęła, to coraz intensywniejszy dreszczyk emocji, którego doznawała, napędzając wzrost i rozwój Mattel.?

Prywatnie Ruth była zapracowaną kobietą. Ciągle w rozjazdach, nie miała czasu na spędzanie chociaż krótkich chwil z dwójką swoich dzieci. To jednak one, a szczególnie mała Barbara zainspirowała ją do stworzenia najważniejszego projektu w jej życiu. Nienawidziła siedzieć w domu i nic nie robić. Z jednej strony widzimy piekielnie inteligentną kobietę, przedsiębiorczą, która nie szczędzi pieniędzy na fundacje charytatywne. Z drugiej strony, myślę, że nie zaprzyjaźniłabym się z Ruth. Nie dlatego, że mogę nie lubić kobiet o silnym charakterze. Po lekturze nasza bohaterka jawi mi się raczej jako przemądrzała, pewna siebie kobieta, która nie potrafi przyznać się do błędu. To dobrze. Świadczy to tylko o tym, że autorka biografii Ruth świetnie przygotowała i przedstawiła nam jej historię. Nie pomijając żadnych szczegółów i pokazując ją ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami. Ruth okazała się niezwykle silną kobietą, która mimo utraty firmy w którą włożyła całe swoje życie oraz ciężkiej choroby nie poddała się. Walczyła o siebie, walczyła o kobiety, które tak jak ona musiały poddać się mastektomii. Wspierała je, zaprojektowała dla nich specjalne biustonosze, aby nie czuły się gorsze i to w okresie, gdy nadal walczyła w sądzie o swoje uniewinnienie.

?Zawsze miała idealną fryzurę, a na spotkania biznesowe malowała usta krwistoczerwoną szminką. Ze swoim promiennym uśmiechem, odważnym spojrzeniem i mocnym uściskiem dłoni reprezentowała Mattel tak, jakby było koncernem zatrudniającym tysiące pracowników.?

Oprócz faktów z życia Ruth poznajemy trudne początki powstania największej firmy zabawkowej Mattel. Nie znano wtedy jeszcze materiałów, które są u nas teraz powszechnie dostępne jak polichlorek winylu czy plexi. Część produkcji została przeniesiona do Chin ze względu na brak odpowiednich maszyn. Podróże biznesowe były długie i uciążliwe. Wraz z rozwojem firmy potrzebowali coraz więcej miejsca na produkcję. Pomysłowość Elliota, zdolności biznesowe Ruth i teraz uchroniły ich przed klęską.
?Barbie i Ruth? to pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników tej niezapomnianej lalki, to również niesamowita historia życia kobiety, która robiła to, co kochała i walczyła o swoją pozycję w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Jej sukces udowodnił kobietom, że one też mogą coś zdziałać na tym świecie, jeśli tylko mają marzenie, warto zrobić wszystko i skutecznie dążyć do jego realizacji.

polecam goodbook

ilość recenzji:1

brak oceny 22-04-2017 20:23

O tej lalce słyszał cały świat. Miliony dzieci bawią się nią od małego, tworzą im domy, przebierają, wymyślają historie. Ale ktoś musiał ją stworzyć, ktoś musiał powołać do życia najsławniejszą lalkę ? Barbie.
Biorąc do ręki książkę Barbie i Ruth, myślałam, że zetknę się z nudną biografią. Myliłam się, bo od samego początku owa biografia jest pisana niczym opowiadanie, które wciąga. Chciałam wiedzieć co z losami Ruth, przekręcając kartka za kartką. Dowiedziałam się wiele zaskakujących faktów. Nie miałam pojęcia, że Ruth to Polka, a jej rodzice byli emigrantami z Polski. Historia jej rodziny jest troszkę zawiła, ale nie chciałabym za wiele zdradzać, bo wolałabym, abyście sami sięgnęli po tę biografię.
Stykamy się z losami bardzo silnej kobiety, która nie potrafiła odpuszczać. Praca ? to było jej hobby od dzieciństwa. Osiągała cele, idąc w zaparte. Wiele razy rzucano jej kłody pod nogi, ale radziła sobie z tym, mając u boku męża, którego kochała od kiedy była nastolatką. Elliot był jej największym wsparciem. Zostałam obłędnie zainspirowana ich miłością ? wieczną, aż do śmierci.
Ruth zyskała miano pionierki, humanitarnej osoby i mistrzyni przedsiębiorczości.

Imię lalki pochodzi od imienia Barbara. Dlaczego akurat tak? Otóż Ruth traktowała swoje dzieło, jako dziecko. Kochała je i pragnęła, aby kochali je inni. Przede wszystkim dzieci. Potomkowie Ruth to ? Barbara i Ken. Właśnie dlatego sławne lalki ? Barbie i Ken ? noszą po nich imiona. Podobno dzieciom Ruth nie bardzo to odpowiadało...

Nie chciałabym teraz za dużo mówić, ale jestem pod wrażeniem tej biografii. Bardzo mi się podobała i wciągnęła na wiele godzin. Zaryzykujecie i zapoznacie się z tą historią? Zachęcam!

Addictedtobooks

ilość recenzji:1

brak oceny 17-04-2017 19:30

Lalka Barbie stała się ikoną kultury masowej oraz jedną z najlepiej sprzedających się zabawek. Prawie każda mała dziewczynka posiada w domu jedną z tych lalek oraz spędza wiele godzin na zabawie z nią. Jaka historia kryje się jednak za powstaniem Barbie? Co sprawiło, że ta zabawka cieszy się aż tak dużą popularnością?

Ruth Handler była dziesiątym dzieckiem polskich imigrantów, którzy przeprowadzili się do USA z nadzieją na to, że ich los w końcu się polepszy. Dziewczynę wychowywała jej najstarsza siostra i to właśnie ona zaszczepiła w Ruth zamiłowanie do przedsiębiorczości oraz pokazała, jak ważne jest spełniania własnych marzeń. Wraz z upływem lat kobieta stawała się coraz bardziej zaradna oraz zmotywowana do osiągnięcia sukcesu, mimo iż panowało ogólne przeświadczenie, że kobiety nie nadają się do prowadzenia biznesu. Pewnego dnia na drodze Ruth pojawił się Elliot Handler ? wybitny grafik oraz niezwykle pomysłowy wynalazca, z którym kobietę bardzo szybko połączyło głębokie uczucie. Wkrótce oboje zakładają firmę Mattel, która bardzo szybko staje się jednym z najbardziej przychodowych przedsiębiorstw produkujących zabawki.

?Tak zwane impulsywne decyzje bardzo często okazują się tymi, które odmieniają nasze życie.?

Ruth obserwując swoją córkę Barbarę bawiącą się papierowymi lalkami zauważyła, że ta bardzo często nadaje im dorosłe role oraz podczas zabawy wyobraża sobie siebie w przyszłości. W tamtych czasach większość zabawek dla dzieci przedstawiało niemowlęta, co skłoniło Ruth do zaprojektowania nowej, zmieniającej na zawsze historię zabawki. Barbie miała mieć figurę dorosłej kobiety oraz stanowić wzór dla innych małych dziewczynek. Zanim kobieta mogła jednak wcielić swój projekt w życie musiała stawić czoła wielu przeszkodom oraz płynącej z każdej strony krytyce. Dzięki swojej ogromnej determinacji oraz wsparciu bliskich Ruth udało się w końcu spełnić swoje marzenie oraz stworzyć jedną z największych ikon zabawek. Jej sukces miał jednak swoją cenę, którą kobieta musiała zapłacić?

?Już dawno temu przekonałam się, że jeśli coś zaczyna się walić, trzeba uciekać ile sił, nie stać w miejscu, bo w większości przypadków, jeśli coś idzie nie tak, to lepiej nie będzie.?

Ta niezwykła biografia pokazuje zarówno wzloty jak i upadki twórczyni lalki Barbie. Ruth całkowicie poświęciła się swojej firmie, spychając tym samym swoją rodzinę oraz bliskich na dalszy plan. Panujące przeświadczenie, że kobieta nie nadaje się do prowadzenia biznesu nie przeszkodziło kobiecie w osiągnięciu ogromnego sukcesu oraz stworzenia jednej z największych ikon zabawek. Jej życie nie było jednak usłane różami i Ruth bardzo często musiała zmagać się z wieloma przeciwnościami losu. Kobieta przez dużą część swojego życia walczyła z rakiem piersi, którego udało jej się jednak pokonać dzięki ogromnej zawziętości oraz determinacji. To doświadczenie na zawsze ją jednak odmieniło oraz stało się inspiracją do tworzenia kolejnych projektów, które na zawsze odmieniły życie kobiet zmagających się z tą chorobą.

?Kontrolowała swój los, walczyła o niego, grała z przeznaczeniem w różne gry, ale zawsze wychodziła z tego zwycięsko ? aż do tej chwili.?

Twórczyni Barbie tak jak każdy człowiek miała swoje wady i podczas swojego życia popełniła wiele błędów, które niejednokrotnie spędzały jej potem sen z powiek. Możliwość poznania historii tej niezwykłej kobiety było dla mnie bardzo inspirującym oraz zdecydowanie wartym zapamiętania doświadczeniem, o którym na pewno tak szybko nie zapomnę. Ruth Handler już na zawsze odmieniła przemysł zabawkowy, a jej sukces otworzył drogę wielu innym kobietom, które tak jak ona marzyły o własnej karierze. Przedstawiona historia pokazuje jak ważne jest podążanie za własnymi marzeniami oraz jak wielu wyrzeczeń wymaga osiągnięcie sukcesu oraz sławy. Jeśli jesteście ciekawy tajemnicy sukcesu, jaki osiągnęła lalka Barbie, to ta książka jest idealna dla Was!

Erna

ilość recenzji:1

brak oceny 5-04-2017 13:28

Czy niepozorna lalka może zmienić świat? Oczywiście! Zwyczajna zabawka, która okazała się być tworem wyjątkowym, momentami kontrowersyjnym. Zmieniająca rzeczywistość od kilkudziesięciu lat, rozweselająca kolejne pokolenia dzieci. Kto stoi za tak niesamowitym sukcesem?

Ruth Handler, kobieta z życiem świetnie nadającym się na filmowy scenariusz. Pochodząca z rodziny o polskich korzeniach, z liczną gromadę rodzeństwa. Zdeterminowana, ambitna, radząca sobie z dyskryminacją. Jako kobieta była wyśmiewana, gdy pragnęła stworzyć własną firmę. Musiała nosić wysoko czoło, wśród samych mężczyzn, chętniej kontaktujących się z jej mężem. To właśnie Handler zrewolucjonizowała popkulturę, tworząc najsłynniejszą lalkę. Zawzięcie przepychała się łokciami w drodze po sukces, równie mocno walczyła z rakiem piersi. Jakie tajemnice kryła Ruth? Jak określić osobę, która zmieniła dzieciństwo mnóstwa ludzi? I nadal to robi, choć zmarła ponad dekadę temu.

Gdy byłam małą dziewczynką, to wprost uwielbiałam Barbie. Kolekcjonowałam dosłownie pełno rzeczy z nią związanych: karty do gry, książki, magazyn (chyba ciągle jest wydawany), zapisałam się do klubu zrzeszającego fanki. Pozostał mi wielki sentyment, dlatego z przyjemnością przeczytałam biografię Ruth Handler. Miałam szczątkowe informacje na jej temat. Kojarzyłam sympatyczną kobietę ze zdjęcia, które ujrzałam (prawie dosłownie) przez wiekami. Pomysłodawczyni ze swoim wynalazkiem. Czarno-białe, a największą uwagę skupiłam na uśmiechu Ruth. To moja pierwsza z nią styczność. Niestety, na tym jakiekolwiek pojęcie się kończyło. Teraz, po długim czasie, uzyskałam szansę bliższego poznania, z czego postanowiłam skorzystać. Całe szczęście! Otrzymałam naprawdę interesującą wiedzę, w jakiś sposób zespoiła ona me dzieciństwo i dorosłość. Będąc maluchem uważałam, że Barbie jest niczym żywy człowiek i musi mieć rodzica. Oto jej ?matka?. Nie spodziewałam się, że Ruth posiadała tak intrygujący życiorys.

Zdziwiłam się, gdy odkryłam, że za firmą stał także mąż Ruth, Elliott. Książka Gerber opowiada o całej rodzinie Handlerów, również ich bliskiemu otoczeniu, jednak uwaga skupia się przede wszystkim na tytułowej bohaterce. I nie mam tu na myśli Barbie, oczywiście. Autorka snuje historię bez pomijania jakichkolwiek kwestii. Towarzyszymy Ruth praktycznie od dnia narodzin, aż do jej śmierci. Na kilkuset stronach zmieszczono całą biografię, nie przeskakujemy nad plamami. Widzimy prawdziwych Handlerów, z ich wadami i zaletami. Nie są już dla mnie idealnymi postaciami promującymi idealną lalkę. Te życia nie były różowe i cukierkowe, zawierały sporo dramatycznych momentów.

Robin Gerber w świetnym stylu prowadzi swą opowieść. Unika stygmatyzowania i oceniania, pozostawiając wybór czytelnikowi. Osobiście nie nudziłam się nawet przez chwilę, z przejęciem obserwując rozwój firmy. Można uznać, że całość podzielono na dwa segmenty: grunt zawodowy i prywatny. Oba są nierozerwalne, równocześnie inaczej prowadzone. Ruth nieprzypadkowo nazwała swe lalki Barbie i Kenem. To imiona jej córki i syna. Ukłon w ich stronę, jakby przeprosiny za to, że nie spędzała z nimi dostatecznie wiele czasu. Z publikacji wyłania się obraz osoby uczuciowej, ale konsekwentnej.

Handler przeszła przez dwie ważne walki. Jedna ? dotyczyła upadku jej firmy, gdy musiała zaczynać pracę od nowa, szukać sobie zajęcia. Druga ? to rak piersi. Poddała się mastektomii, a to przerażające doświadczenie zmobilizowało ją do kolejnych kroków. Zaczęła pomagać innym kobietom, które przechodziły przez piekło tej choroby. Ruth należała do grona ludzi wszechstronnych, posiadała wiele talentów, a Gerber idealnie to przedstawiła. Nie zapominając o ciemniejszych obliczach charakteru, w końcu każdy je ma. Mimo tego uważam, że twórczyni Barbie była intrygująca i żałuję, iż już nie będę miała okazji jej poznać. W pewnych kwestiach mnie inspiruje, zwłaszcza przyglądając się tym bitwom, na różnych polach.

Polecam tę książkę wszystkim osobom chcącym zobaczyć w lalce coś więcej. Swoisty symbol i ogrom pracy, który za nią stał. Ruth Handler udowodniła, że trzeba dążyć do spełnienia marzeń, bez względu na tyle przeciwności. I powinno się być nastawionym na możliwość porażki i moc podnoszenia z kolan. Znakomita biografia, wyjaśniająca tajemnicę sukcesu. Inspirująca, warto się nią podzielić z przyjaciółką lub siostrą.

Wybebeszamy książki

ilość recenzji:1

brak oceny 27-03-2017 14:07

LALKA POKOLEŃ

Barbie istnieje w świadomości społeczeństwa od lat. Stała się przez ten czas nie tylko popularną zabawką i tematem dyskusji, ale przede wszystkim synonimem kobiecego sukcesu.

Dla przeciętnego czytelnika, który nigdy wcześniej nie interesował się historią Barbie, książka Robin Gerber będzie interesującą pozycją.
Wbrew tytułowi nie skupia się wyłącznie na fenomenie lalki, ale przybliża historię jej kreatorki - dzieciństwo, dorastanie, jedyną prawdziwą miłość i drogę na szczyt zabawkarskiego biznesu.

Okazuje się, że za smukła talią i pustymi, mocno wymalowanymi oczami Barbie kryje się kobieta, dla której nie istniało słowo "przegrana". Jeżeli ktoś mówił, że czegoś nie da się zrobić, wszyscy mogli zagwarantować, że Ruth spróbuje osiągnąć nieosiągalne.

Taka już była i taką ją poznajemy - bezwzględną, ostrą, całkowicie oddaną pracy. Nie sądzę, żebym demonizowała, jeśli napiszę, że Ruth była jedną z tych osób, które "po trupach zmierzają do celu". Miała plan, wizję, w którą wierzyła, i nic nie mogło jej zatrzymać.

COME ON, BARBIE

Paradoksalnie róż nie jest największym atutem tej książki. Jest nim styl autorki, która prowadzi lekką narrację, pełną anegdot, swobodnych wtrąceń i ciepła. Odniosłam wrażenie, jakbym rozmawiała z przyjaciółką Ruth. Jednocześnie nie była to konwersacja pusta i nieobiektywna.

Gerber stara się nie oceniać, ale przytacza twarde fakty, wypowiedzi i sprawozdania osób postronnych, które sprawiają, że czytelnik nie tylko nabywa ogłady w świecie krwiożerczego biznesu, ale przede wszystkim wyrabia sobie opinię o głównej bohaterce książki.

LETS GO PARTY

Nie spodziewałam się, że "Barbie i Ruth" wywrze na mnie tak bardzo pozytywne wrażenie. Biografie zazwyczaj naznaczone są opiniami autora i mimowolnie oddziałuje to na czytelnika.

W tym przypadku autorka opisała przeszłość starając się trzymać z dala od jakiejkolwiek perswazji. Utrzymała lekki gawędziarski ton, ale nie zapomniała o temacie. Krok po kroku przedstawiała rozwój Mattel, mechanizmy rządzące zabawkarskim światem, by w końcu skupić się na Ruth i jej najbliższym otoczeniu.

"Jeżeli istnieje coś takiego, jak gen odpowiedzialny za przedsiębiorczość, Ruth z pewnością miała go w swoim DNA."

Oddała w słowach bizneswoman, matkę, żonę i córkę - stworzyła żywy, kolorowy obraz, któremu mogliśmy przyjrzeć się z bliska. Zadbała o szczegóły i trzymała się z dala od różowego lukru.

YOURE MY DOLL

Po lekturze "Barbie i Ruth" słynna lalka przestała być dla mnie tylko zabawką. Stała się symbolem, który będę pielęgnować.

Byłam kiedyś jedną z wielu zakochanych w Barbie dziewczynek. W niej odnajdywałam siebie z przyszłości i choć wyglądam teraz zupełnie inaczej i daleko mi do niezdrowego ideału, Barbie pozostanie ze mną już na zawsze.

Zyskała nowe znaczenie w świadomości dorosłej kobiety.