Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Absurdy i kurioza przedwojennej Polski (twarda)

książka

Wydawnictwo PWN
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Co śmieszyło przeciętnego obywatela II RP?
Po co rozkręcano afery robakowe w wykwintnych warszawskich lokalach?
Kto był najgłupszym przestępcą przedwojennej Polski?
Ile kosztowało zaaranżowanie małżeństwa z domatorką przy kości, a ile z panną szczupłą i lubiącą podróże? Jakie były najdziwaczniejsze sposoby zarobkowania i które zawody odeszły do lamusa?

Niniejsza książka to pełna humoru, anegdotyczna opowieść o najbardziej absurdalnych historiach z życia przedwojennej Polski. Autor niezwykle barwnie, z erudycją i fantazją opowiada o niedorzecznych sytuacjach, których nie brakowało w codzienności obywatela II RP. A oryginałów i ekscentryków było w tamtej Polsce na pęczki! W niezliczonych przykładach autor pokazuje złożoność i bogactwo ówczesnej obyczajowości, a wszystko na tle realiów społecznych, sytuacji politycznej i gospodarczej kraju.
Opowiadane historie rozśmieszają i zaskakują, ale też skłaniają do refleksji - zwłaszcza kiedy autor konfrontuje je ze współczesnością. Tekst ubarwiają ilustracje oraz wyimki mniej znanych wspomnień, a także dzienników i prasy z lat 20. i 30.

Dziwactwa, skandale, przezabawne anonse matrymonialne, niecodzienne przyzwyczajenia, sensacyjne kolekcje, przerażające trupy teatralne, szaleni wizjonerzy. Idiotyczne włamania, nieudolne kradzieże, zabawne wpadki polityków, gwiazd kina, teatru, muzyki i sportu.
O tym można przeczytać tylko w książce "Absurdy i kurioza przedwojennej Polski".


Remigiusz Piotrowski - dziennikarz i pisarz, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Autor bloga Tropy Historii (tropyhistorii.wordpress.com). Redaktor portali internetowych poświęconych piłce nożnej. Pasjonuje się historią Polski I połowy XX w. Zadebiutował w 2013 roku wydaną przez PWN książką Ślepy Maks. Historia łódzkiego Ala Capone. W tym samym roku ukazała się inna jego publikacja, Literaci w przedwojennej Polsce. Pasje, nałogi, romanse. Kolejna książka, Rozkaz: Trzaskać! Zapomniane akcje polskiego podziemia (2015) otrzymała nominację w kategorii Najlepsza Książka Historyczna Roku w konkursie TVP i Polskiego Radia. W 2015 r. autor opublikował tom Artyści w okupowanej Polsce.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: PWN
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 19.10.2016

RECENZJE - książki - Absurdy i kurioza przedwojennej Polski

4.5/5 ( 16 ocen )
  • 5
    12
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    2
  • 1
    0

Książkowe Wyliczanki

ilość recenzji:19

brak oceny 25-08-2017 11:38

Przekrój tematów, których podjął się autor jest naprawdę spory, obejmuje właściwie wszystkie aspekty ówczesnego życia. Od codziennych problemów jak jedzenie, mieszkanie czy miłość, poprzez ambitne spędzanie wolnego czasu, letnie wycieczki czy niecodzienne pokazy, na wielkiej polityce kończąc. Pojawią się tu również zapomniane już (przez nas) zawody, które w dwudziestoleciu nadawały urok tamtejszym czasom.

Wydawać by się mogło, że to pozycja poważna, zawierająca wiele szczegółów, więc zwyczajnie nudna. Nic bardziej mylnego. Choć oczywiście czyta się ją inaczej niż zwykłą powieść, to język, jakim posługuje się autor sprawia, że bardzo szybko można wciągnąć się w treść, która nie wietrzeje z głowy zaraz po końcu lektury.

Remigiusz Piotrowski wykonał ciekawy zabieg, pisząc o różnych wydarzeniach w czasie obecnym. Może dzięki temu dwudziestolecie międzywojenne nie wydaje się tak bardzo nam obce, a historie, które wyłaniają się z kart książki brzmią z jednej strony ciekawie, a z drugiej sprawiają, że uśmiechamy się myśląc o ówczesnych czasach.

Iwona

ilość recenzji:1

brak oceny 16-12-2016 13:23

Czytając książkę można wczuć się w klimat tamtych lat, gdyż autor zastosował zabieg stylistyczny wzorując swoje wypowiedzi między innymi na stylu, jaki można zauważyć czytając gazety z przełomu lat 20. i 30. ubiegłego wieku. To właśnie w dużej mierze artykuły i notatki prasowe z tamtych lat stanowiły dla autora inspirację do napisania książki. W publikacji znajduje się sporo zdjęć z fragmentami dawnych gazet, a także unikalnych fotografii z tamtego okresu.

Książkę czyta się dobrze i szybko. Każda strona przynosi kolejne ciekawostki i kurioza, które dzisiaj mogą nas śmieszyć i dziwić, a wtedy były czymś normalnym, zwykłą codziennością. Publikacja to dobra propozycja dla osób, które uwielbiają historyczne smaczki i ciekawostki podane w nietypowy, lekki sposób.
...